Meta

Meta Platforms için Olumlu Not!

February 1, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Meta Platforms için Olumlu Not!

Meta Platforms (META), dördüncü çeyrek bilanço raporunu açıklamadan hemen önce LightShed Partners’tan yeni bir tavsiye notu aldı. Bu akşam kapanış sonrası META bilançosunu açıklayacak.

Analist Richard Greenfield sosyal ağ devinin hisselerini “AL” notuyla tavsiye etti ve 200 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi. 

Meta hissesi son aylarda çılgınca dalgalanmalar yaşadı. Ekim ayında şirketin üçüncü çeyrek bilançosunun açıklanmasının ardından çok sert bir şekilde düşen hisse, birkaç hafta sonra 11 bin çalışanın işine son verileceğinin duyurulması üzerine ralli yapmıştı. Hisse yılın başından bu yana yaklaşık 24%’lük bir tırmanış kaydetti.

Greenfield, Meta’nın 2024 ve 2025’te gelir ve kâr artışı açısından piyasa beklentilerini aşabileceğini düşünüyor ve bunun için dört gerekçe gösteriyor.

Analist ilk olarak şirketin kısa video uygulaması TikTok benzeri Reels platformunda kullanıcı sayısının artmakta olduğunu belirtti. Greenfield, TikTok’a kaptırılan pazar payının, özellikle Meta’nın eski kullanıcıları arasında azalma eğiliminde olduğunu savunuyor.

Analist bilgilendirme yazısında, “Reels şirkete para kazandırmak açısından henüz emekleme aşamasında olduğundan, 2024’e doğru ekonomi toparlandıkça reklam gelirlerindeki artışın anlamlı bir şekilde ivme kazanacağını tahmin ediyoruz. Başlangıcından bu yana sürekli gelişen bir platform olan Reels, Zuckerberg’in mobil uygulamasından sonraki ikinci en etkileyici çekim noktası olduğunu kanıtlayabilir” ifadelerini kullandı.

Analist, Meta’nın reklam geliri elde etme yeteneğinin, Apple’ın veri gizliliği değişikliklerinin ardından tekrar gelişmeye başladığını da belirtti. Analiste göre bir diğer etken, “CEO Mark Zuckerberg’in yatırımcı farkındalığı” olarak nitelendirdiği kavram.

Analist yazıda, “Meta çekirdek iş kolunun fazlalıklarından kurtulmayı öğrendikçe, metaverse için yaptığı harcamalara rağmen 2024 ve 2025’te marjlarını cari yatırımcı beklentilerine göre kayda değer oranda daha fazla arttıracağını ve yatırımcıların ilgisini çekmeye devam edeceğini düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Özellikle metaverse öngörüleri açısından diğer analistlere göre daha iyimser olduğunu kaydeden analist, metaverse’in “tamamen değersiz olduğuna inanmanın çok güç” olduğunu sözlerine ekledi. Greenfield yine de şirketin metaverse yatırımlarının 2025’e kadar 75 milyar dolardan fazla faaliyet zararına neden olacağını tahmin ediyor.

Meta Platforms için Olumlu Not!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barrons