Borsa Haberleri

Meta, İlk Fiziksel Metaverse Mağazısını Açıyor

April 26, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Meta, İlk Fiziksel Metaverse Mağazısını Açıyor

Meta Platforms (FB), alışveriş yapanların sanal gerçeklik kulaklıklarını ve diğer aygıtları deneyip satın alabilecekleri ilk fiziksel mağazasını açmaya hazırlanıyor.

Şirketin Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre Kaliforniya’daki Meta mağazası 9 Mayıs’ta açılacak. Mağazada, Quest 2 VR kulaklığı, görüntülü arama cihazı portalı ve Ray-Ban ile üretilen akıllı gözlükler için demolar da sunulacak.  

Ray-Ban ile işbirliği içinde hazırlanan gözlükler dışındaki tüm cihazlar mağazadan satın alınabilecek. Ayrıca şirket, ürünlerin meta.com’dan çevrimiçi olarak da satın alınabileceğini belirtti. 

Meta Platforms’un böyle bir girişimde bulunması aslında hiç şaşırtıcı değil. Şirket, sanal dünyaya erişim sunan donanım cihazlarına yeni özellikler ekleyerek, insanların etkileşimde bulunduğu, çalıştığı ve oynadığı sanal bir alan olan meta veriye uzun zamandır büyük yatırımlar yapıyor.

Facebook ise bu ayın başında Meta’nın yatırımlarına ilave olarak Horizon Worlds’te geliştirilen araçları test etmeye başlayacağını belirtmişti. Yani Meta’nın 9 Mayıs’ta açacağı Metaverse mağazasında Facebook da oldukça büyük bir rol oynadı.

Şirketin dijital deneyim ve varlık yaratıcılarından 47,5%’lik bir pay alacağını açıklaması bazı uygulama geliştiricilerin eleştirilerini topladı. 

Tüm bu eleştirilere rağmen Meta’nın girişimi oldukça büyük bir ilgiye sahip. Hatta müşteriler şimdiden, ikinci çeyrekte piyasaya sürülmesi muhtemel olan ve analistler tarafından Metaverse planları için kritik olarak görülen Quest 2 VR kulaklığının bir sonraki sürümünü bekliyor.