Ekonomi ve Finans Haberleri

Merkez Bankası Haziran Ayı Faiz Kararını Ne Zaman Açıklayacak?

Haziran 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Merkez Bankası Haziran Ayı Faiz Kararını Ne Zaman Açıklayacak?

Hazine ve Maliye Bakanı görevine Mehmet Şimşek’in getirilmesinin ardından ekonomide atılacak adımlar, yatırımcılar tarafından merakla takip ediliyor. 👀

Ortodoks ekonomi modelinin söylentileri piyasalarda hakim olurken mayıs ayında politika faizini değiştirmeyip sabit tutan Merkez Bankası’nın haziran ayında nasıl bir yol izleyeceği de oldukça önemli olacak.

Peki, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haziran ayı faiz kararını ne zaman açıklanacak? Dilersen detaylara birlikte bakalım…

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman? 📅

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantı takvimi belli oldu.

Buna göre haziran ayı Merkez Bankası faiz kararı, 22 Haziran 2023 Perşembe günü saat 14.00’te açıklanacak.

Mayıs Ayı Faiz Kararı Ne Olmuştu? 🔢

Merkez Bankası politika faizini mayıs ayında değiştirmeyerek 8,50%’de sabit tutmuş, karar metninde faizin deprem sonrası toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu belirtilmişti.

Merkez Bankası Başkanı’nın Bankalarla Toplantısı Ertelendi 📢

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın 19 Haziran Pazartesi günü, TBB üyesi bankalarla bir araya gelerek piyasanın yeni ekonomi yönetimine ve izlenecek politikalara ilişkin beklentilerini dinlemesi bekleniyordu. Edinilen bilgiye göre, söz konusu toplantı 23 Haziran Cuma gününe ertelendi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TCBM