Ekonomi ve Finans Haberleri

Mehmet Şimşek’ten Kritik ‘Gri Liste’ Ziyareti

Mehmet Şimşek’ten Kritik ‘Gri Liste’ Ziyareti
Google News Icon Takip Et

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu ay sonunda Singapur’da gerçekleşecek ve Türkiye’nin uluslararası mali suçlarla mücadele kuruluşu FATF’nin gri listesinden çıkma ihtimalinin ele alınacağı toplantıya katılmak üzere Singapur’a gidecek.

Türkiye’nin Uyum Durumu ve Beklentiler

Türkiye, FATF tarafından belirlenen 40 standarttan 39’una uyum sağlamış durumda. Geçen ay bir FATF heyeti, Türkiye’nin ilgili uygulamalarını yerinde değerlendirmek üzere ülkeyi ziyaret etmişti. Bu ziyaret, Türkiye’nin uluslararası standartlara olan uyumunu pekiştirmeye yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Ekonomik ve Siyasi Etkiler

Ekonomi yönetimi, Türkiye’nin gri listeden çıkmasını bekliyor ve bu çıkışın, Türkiye’nin uluslararası finans piyasalarındaki itibarını güçlendireceğini ve yabancı yatırımcı güvenini artıracağını öngörüyor. Ancak, aksi bir kararın siyasi nedenlerle alınabileceği endişesi de dile getiriliyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Reuters