Borsa İstanbul Notları

Önceki Yılın Mart Ayında Kazandıran Şirketler

Mart 4, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Önceki Yılın Mart Ayında Kazandıran Şirketler

📊 Borsa iniş ve çıkışlarla dolu uzayıp giden bir serüvendir ve bazı dönemlerin bazı başrolleri vardır. Örneğin; yılın son çeyreğinde taahhüt, yazılım ve teknoloji perakende sektörü gibi sektörler en güçlü bilançolarını açıklarlar. Bu durumda hisse performansına da olumlu etkisi görülebilecektir. Bazı aylarda bazı hisse ve sektörlerde yükseliş ya da düşüşlerin anlamsız olmadığı çıkarımına, her zaman geçerli olmasa da buradan ulaşılabilmektedir.

🔎 Bu çalışmada amaç; bu düşünceden esinlenerek 2023 yılı mart ayında BIST100 endeksinden pozitif ayrışan BIST100 şirketlerini tespit etmek ve anlamlı bir sonuç olup olmadığını bulmaya çalışmaktır.

👉 1 Mart 2023-1 Nisan 2023 tarihleri aralığında BIST100 endeksinin getiri performansı negatif tarafta -9,58% olarak gerçekleşmiştir. Güncel BIST100 endeksi şirketlerinden 45 şirketin aynı zaman diliminde endeksten pozitif ayrıştığı izlenmiştir. BIST100 endeksine göre pozitif ayrışan ilk 20 şirketi ve getiri oranlarını senin için listeledik!

(Toplam 11 şirket incelemeye alınan tarih aralığından sonra halka arz olmuş olmaları nedeni ile çalışma kapsamına dahil edilmemiş, hesaplamaya alınmamıştır.)

2023 Mart’ında Alfa Yaratan İlk 20 Şirket ve Getiriler (%)

🏅 SDT Uzay Ve Savunma (SDTTR) ➔ 49,51

🏅 Astor Enerji (ASTOR) ➔ 27,34

🏅 Anadolu Efes (AEFES) ➔ 19,66

🏅 Garanti Bankası (GARAN) ➔ 18,25

🏅 Migros Ticaret (MGROS) ➔ 16,72

🏅 Borusan Boru Sanayi (BRSAN) ➔ 16,58

🏅 Alfa Solar Enerji (ALFAS) ➔ 16,33

🏅 İş Bankası (ISCTR) ➔ 11,42

🏅 Tofaş Oto. Fab. (TOASO) ➔ 9,24

🏅 Şok Marketler Ticaret (SOKM) ➔ 8,21

🏅 Boğaziçi Beton Sanayi (BOBET) ➔ 7,87

🏅 Bim Mağazalar (BIMAS) 6,82

🏅 Biotrend Çevre ve Enerji (BIOEN) ➔ 6,50

🏅 Coca Cola İçecek (CCOLA) ➔ 6,09

🏅 Akbank (AKBNK) ➔ 6,03

🏅 Yapı ve Kredi Bank (YKBNK) ➔ 3,25

🏅 Şekerbank (SKBNK) ➔ 2,8

🏅 Ford Otosan (FROTO) 2,47

🏅 Anadolu Grubu Holding (AGHOL) ➔ 2,33

🏅 Eczacıbaşı Yatırım (ECZYT) ➔ 1,74

👉 Dönemin yeni halka arzlarıyla enerji sektörünün pozitif ayrışma gösterdiği izleniyor.

💡 Yıl genelinde de agresif fiyatlama olan sektörler dışında perakende market ve ve gıda içecek – perakende sektörünün listede varlığını belirgin şekilde gösterdiği anlaşılıyor. Bunun yanında Bankacılık tarafının da endekse görece pozitif ayrışmış olduğu izleniyor.

Dikkat çeken istatistikler:

  • 24 şirket pozitif getiri sağlamışken, 65 şirket negatif fiyatlama göstermiştir
  • 89 şirketin ortalama getirisi -7,89 olarak gerçekleşmiştir.
  • 89 şirket içerisinde endekse görece 45 şirketin alfa yaratırken 39 şirket negatif ayrışma göstermiştir.
  • Endekse görece alfa yaratan 45 şirkette 24 şirket pozitif fiyatlama 21 şirket ise negatif fiyatlamayla alfa yaratmıştır.

Bu çalışmadan hangi çıkarımlarda bulunabiliriz?

Yalnızca bu çalışmadan yola çıkarak geçen yılın aynı zaman dilimindeki verilere bakıp benzer getiriler oluşması yönündeki bakış açısı kesinlikle yanıltıcı ve sağlıksız olacaktır. Bu çalışmanın amacı dönemsel anlamda ön plana çıkan sektör ve şirketleri tespit ederek bilgi sahibi olmaktır. Şirket ve sektörlerin güncel durumları ve gelecek beklentileri yeniden araştırılarak takip edilecek süreç sağlıklı sonuçlara ulaşmak için oldukça önemlidir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000