Bültenler

Mart Ayı Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyatlar

March 24, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Mart Ayı Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyatlar

Amazon (AMZN) – Perakende

Morgan Stanley’den, Brian Nowak, AMZN için notunu “Yüksek Portföy Ağırlığı”nda, hedef fiyatını ise 4.200 dolar da korudu.

Mart Ayı Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyatlar

Şirkete yönelik yorumu:

Amazon’un aldığı hisse bölünmesi kararına yönelik, “Maddi bir değişiklik yapmayacak olsa da, sembolik olması açısından oldukça önemli ve olumlu bir sinyaldir.” dedi.
Amazon’un 2 milyar dolarlık hisse geri alım programına yönelik ise, “Tarihsel olarak, Amazon’un hisse geri alımları, şirketin öz sermaye değeri hakkında hep olumlu bir sinyal olmuştur.” dedi. Kaynak

Apple (AAPL) – Donanım & Teknoloji

JPMorgan’dan, Samik Chatterjee, AAPL için notunu “Yüksek Portföy Ağırlığı”nda, hedef fiyatını ise 210 dolar da korudu. 

Mart Ayı Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyatlar

Şirkete yönelik yorumu:

Apple’ın geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği lansmanına yönelik, iPhone SE 3 ve iPad Air yükseltmeleri, Apple TV+’a getirdiği canlı spor maçları ve iPhone 13 serisine çıkardığı yeni renk seçenekleriyle “beklentilere paralel gerçekleşen oldukça çeşitli bir etkinlik” olduğunu belirtti.

Orta gelir grubuna yönelik 5G özellikli iPhone SE 3’ün lansmanın ve Apple TV+’a gelecek canlı spor maçlarının, ürün ve hizmetlerde Apple’ın hedeflediği toplam pazarı genişlettiğini söyledi. 

iPhone 13 serisine getirilen yeni renk çeşitlerinin ise iPhone 14’ün lansmanı öncesinde iPhone serisinin sezonluk satış hacminde bir artışı destekleyeceğini belirtti. Kaynak

Meta (FB) – Sosyal Medya & Reklamcılık

Deutsche Bank’den Benjamin Black, 265 dolar fiyat hedefi ile “AL” notunu verdi.

Piper Sandler’dan Thomas Champion ise fiyat hedefini 301 dolardan 240 dolara indirerek, “NÖTR” notunu korudu.

Mart Ayı Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyatlar

Şirkete yönelik yorumu:

Meta’nın reklamcılık işindeki zorlu havanın, günlük aktif kullanıcı büyümesindeki yavaşlama ve pandemi sonrası normalleşme ile bu senenin Ağustos ayına kadar devam etmesini bekliyor.

Analiste göre, TikTok’a şirketin 4. çeyrek bilanço duyurusunda altı kez atıfta bulunulurken, üçüncü çeyrek duyurusunda iki kez ve 2021’den önce hiç bulunulmamıştı.

“Tüm bunlar kulağa kötü gelse de -ki öyle- bu gerçeklik çoğunlukla fiyatlanmış görünüyor” dedi.

Hisse senetlerinin FAVÖK (faiz, vergi, amortisman öncesi kâr) değerine göre yaklaşık sekiz kat nispeten daha ucuza işlem gördüğünü belirtti.

Nvidia (NVDA) – Donanım & Teknoloji

Credit Suisse’den John Pitzer, NVDA için 400 dolardan hedef fiyat belirleyerek “AL” notu verdi. 

Mart Ayı Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyatlar

Şirkete Yönelik Yorumu

Nvidia’nın, yüksek marjlı Ağ Oluşturma ve dolayısıyla 2023 mali yılı boyunca brüt kar marjını genişletmesi için temel iyileştirmeler yapmasını bekliyoruz.

Enflasyonist baskılar ve tüketici harcamalarının üzerindeki etkileri göz önüne alındığında Nvidia’nın oyun sektöründeki ayağı oldukça riskli görünüyor. Ayrıca GPU (Ekran kartları) üzerinde çok başarılı olsalar da talep eksikliğinden dolayı daha fazla arz kısıtlamasına gideceğini de öngörüyoruz. 

Alibaba (BABA) – Perakende

Susquehanna’dan Shyam Patil, birkaç hafta önce BABA hisseleri için 185 dolardan hedef fiyat belirleyerek “AL” notu verdi. 

Mart Ayı Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyatlar

Şirkete yönelik yorumu:

Yavaşlayan makro ve yasal düzenlemeler, kısa vadede Alibaba üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Yenilenen COVID-19 endişeleriyle birlikte, şirket şu sıralar kısa vadeli olacağını düşündüğümüz yumuşak bir dönem yaşıyor olsa da Alibaba’yı, Çin’in en iyi e-ticaret şirketi olarak görmeye devam ediyoruz.

Büyük bir büyüme fırsatına sahip olan Alibaba için uzun vadede olumlu görüşümüzü korumaya da devam edeceğiz.

📖 Sözlük

Konsensüs Analist Notu: Farklı yatırım bankaları ve kurumlardan analistlerin ilgili hisse senedine dair yatırım görüşlerini ifade eder. Analistlerin ilgili hisse senedine dair verdikleri AL – TUT – SAT notları dışında, Yüksek Ağırlıklı – Düşük Ağırlıklı – Nötr gibi notları da bulunmaktadır.

Konsensüs Hedef Fiyat: Farklı yatırım bankaları ve kurumlardan analistlerin ilgili hisse senedinin fiyatına dair belirledikleri hedef fiyat seviyesini gösterir. Bu seviyelerin ortalama değerleri “Konsensüs Hedef Fiyat” seviyesini oluşturur. Her analistin, kurumun veya yatırım bankasının ilgili hisse senedine dair hedef fiyatları birbirlerinden çok farklı değerlerde olabilir.

Bu yazıda kullanılan analist görüşleri EquityRT.com’dan alınmıştır. Analist görüşleri AL-TUT-SAT olarak 3 kategori de alınmıştır. Endeks Üstü Performans, Yüksek Portföy Ağırlığı ve AL notları “AL” notu olarak alınmıştır. Endeks Altı Performans, Düşük Portföy Ağırlığı ve SAT notları ise “SAT” notu olarak alınmıştır. Hedef fiyat değerleri ise Tipranks.com’dan alınmıştır.

Mart Ayı Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyatlar

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı