Borsa Yorumları

Mark Mahaney’nin Bilanço Sezonu Seçkisi!

April 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Mark Mahaney’nin Bilanço Sezonu Seçkisi!

Evercore teknoloji şirketlerinin ilk çeyrek bilançolarına hazırlanmaya başladı. 

Teknoloji hisseleri denince akla ilk gelenlerden biri olan Evercore analisti Mark Mahaney, bilanço sezonu için iki teknoloji hissesine “AL” diyor. Mahaney’nin uzak durduğu bir hisse de var. 

Yılın ikinci yarısında resesyon ihtimali arttıkça, bazı beklentiler için aşağı yönlü riskler de oluşuyor” diyen Mahaney, 2022’de beklentilerdeki düşüşün (hisselerin ortalama 70%’i üç çeyrek dönem üst üste olmak üzere beklentilerinde negatif revizyonlar yaptı) bu riski az da olsa kısıtlandığına inanıyor. 

Mahaney’nin favori hisselerine gelirsek, bunlar ilk çeyrekte beklentilere paralel bilanço açıklamasını beklediği Meta Platforms (META) ve Spotify (SPOT).

Meta Platforms’un mevsimsel gücü ve geçen yılın aynı çeyreğinde yaşadığı zorluklarlı daha iyi yönetebilmesi, Mahaney’yi göre META için bir artı. 

Mahaney, reklam faaliyetlerindeki zayıf seyre yönelik herhangi bir toparlanma olmasa da Meta Platforms’un ölçek ve veri avantajının şirketi daha dayanıklı yaptığını belirtiyor. 

Evercore, Apple’ın ikinci çeyrekte 27,4 milyar dolar bilanço açıklamasını bekliyor. Bu da şirketin 26 milyar dolar ile 28,5 milyar dolar aralığındaki beklentisine yakın. 

Mahaney’nin bir diğer favori hissesi Spotify’in podcast segmenti, durulan reklam pazarının etkilerini hissedebilir. 

Ancak Mahaney, Spotify’ın kendi pazarında güçlü bir büyüme görebileceğini ve premium kazanç kârlılığının artabileceğini düşünüyor. Mahaney’ye göre Spotify’ın aylık aktif kullanıcı sayısı da beklentilerin üzerinde gelebilir. 

Evercore, Spotify’ın ikinci çeyrek bilançosunun 3,09 milyar dolar civarında gelmesini bekliyor. 

Mahaney’nin favorisi olamayan hisse: Öte yandan Mahaney Airbnb’den (ABNB) pek emin değil. 

Mart ayının başlangıcından bu yana sektör genelindeki hareketlilik beklentilere paralel olsa da Mahaney, talebin sonrası dönemde azaldığını söylüyor. 

Ayrıca resesyon riski de özellikle yüksek fiyat değerlemesine sahip seyahat hisseleri için oldukça zararlı. 

Mark Mahaney’nin Bilanço Sezonu Seçkisi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC