Bültenler

⚡️ Margün Enerji Girişimlere Yatırım Yapacak

December 7, 2021 • 3 dakika okuma süresi
⚡️ Margün Enerji Girişimlere Yatırım Yapacak

Yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği pek çok proje ile enerji sektöründe faaliyet gösteren Margün Enerji (MAGEN)’nin, bugün toplanan Yönetim Kurulu’nda alınan önemli karar, KAP açıklamasıyla duyuruldu. 

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada; MAGEN’e %100 ortaklık ile bağlı bulunacak, 10 milyon TL sermayeli ve Enerji Teknoloji Yazılım A.Ş. unvanlı bir şirket kurulmasına karar verildiği açıklandı.

Margün Enerji bünyesinde kurulması planlanan bilişim teknolojileri şirketi ile enerji sektörü özelinde, B2B ve B2C dijital çözümler geliştiren girişimlere stratejik yatırım yapma ve iştirak etme kararı alındı. 

Böylelikle; enerjide dijitalleşme, enerji arz güvenliği, sürdürülebilirlik yönetimi alanındaki dijital çözümler ve yapay zeka tabanlı santral geliştirme sistemleri ile enerji depolama sistemlerinde kullanılan optimizasyon ve yönetim yazılımlarına odaklanılacak.

Ayrıca elektrikli şarj istasyonları ve e-mobilite alanında Türkiye ve çevre pazarlarda yakın dönem faaliyetlerini destekleyecek, bütünsel yazılım çözümlerinin geliştirilmesine odaklanılacak.

Yapılacak yatırımların, kapsamlı ARGE faaliyetleri ve ÜRGE altyapısı ile yürütülmesi planlanıyor.

KAP açıklamasının devamında; “Bu kapsamda faaliyet gösterecek şirketimiz, ENSOFT markasını kullanarak önümüzdeki dönemlerde hızla artması beklenen yenilenebilir enerji yatırımlarında kullanılacak yazılımların ve dijital platformların, iç kaynaklarımızla geliştirilmesi ve uygulamaya geçirilmesiyle ülke ekonomisine ve enerji sektörüne mutlak değer katacaktır.” dendi.

🤔 MAGEN’in ABD’deki Rakipleri Kimler?

NextEra Energy (NYSE: NEE)

NextEra Energy, 172 milyar dolarlık piyasa değeri ile bir elektrik enerjisi ve enerji altyapısı şirketidir. Yaklaşık 13 bin çalışanı bulunan şirket, 70,422.96 MW’lik enerji kapasitesine sahiptir

Avangrid Renewables (NYSE: AGR) 

Avangrid, enerji iletimi ve gaz dağıtımı yapmaktadır. 19 milyar dolar piyasa değeri bulunan şirket, yaklaşık 7 bin çalışanı ve 31,399.72 MW’lik enerji kapasitesiyle faaliyetlerini sürdürüyor.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

Finansal Duran Varlık Edinimi

Hakkımızda

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı