Bültenler

Makroekonomik Veriler Borsalara Olumlu Yansıdı

Makroekonomik Veriler Borsalara Olumlu Yansıdı
Google News Icon Takip Et

Ağustos ayı perakende satışlarının beklenenden iyi gelmesi ve bir başka enflasyon verisinin korkulduğu kadar kötü olmamasının ardından borsalar güne artıda başladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,42%, S&P 500 0,46% ve Nasdaq 0,41% yükseldi.

📍 Ne Oldu? 

Ağustos ayı perakende satışları, ekonomistlerin %0,1’lik artış beklentisinin üzerinde, 0,6% oldu. Otomobil hariç perakende satışlar geçen ay 0,4%’lük tahmini aştı ve 0,6% arttı.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranlarında beklentilere paralel çeyrek puanlık bir artışa gitti ancak enflasyonun gevşemekte olduğunu ve faiz artırma döngüsünün sonuna yaklaşılmış olabileceğini belirtti.

Bu gelişme, dün ABD’de açıklanan ağustos ayı enflasyon verisinin üzerine geldi. Gıda ve enerji hariç çekirdek TÜFE, ağustosta bir önceki aya göre 0,3% ve 12 ay öncesine göre 4,3% yükseldi. Ekonomistler, bu rakamların sırasıyla 0,2% ve 4,3% olmasını bekliyordu.

Manşet enflasyon da aylık bazda 0,6% ve bir önceki yılın aynı dönemine göre 3,7% artarken, ekonomistler sırasıyla 0,6% ve 3,6%’lık tahminler açıklamıştı.

👀 Ne Dediler?

Ağustos ayı enflasyon verisinin, FED’in 19 Eylül’de başlayacak politika toplantısında izleyeceği rotayı değiştirmesi beklenmiyor. CME FedWatch aracı, önümüzdeki hafta faiz oranlarının sabit kalma olasılığının 97% olduğunu gösteriyor.

ABD Merkez bankası bu kez faiz oranlarını sabit tutsa bile, piyasalar önümüzdeki aylarda muhtemelen dalgalı olmaya devam edecek. Nitekim, faiz oranlarının kasım toplantısında artma olasılığı yaklaşık 40% olarak fiyatlanmış.

NorthEnd Private Wealth baş yatırım yetkilisi Alex McGrath, “2023’e kadar piyasayı yükselten riskli varlıkların, yüksek getiriler karşısında pahalı görünmeye başlamasıyla yılsonuna kadar volatilitenin bizimle birlikte olacağına inanıyoruz.” yorumunu yapıyor.

📊 Hisse Hareketleri

Avalo Therapeutics (AVTX) hisseleri, şirketin nadir görülen genetik hastalık tedavilerine yönelik haklar ve varlıklarını AUG Therapeutics’e satacağı açıklamalarının ardından 14%’e yakın yükseldi. 

Starbucks (SBUX) hisseleri, şirketin eski CEO’su Howard Schultz’un yönetim kurulundan ayrıldığı gelişmesinin ardından 0,4%’e yakın geriledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC