Bültenler

Makro Veriler Öncesi Borsalar Karışık Kapandı

Ağustos 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Makro Veriler Öncesi Borsalar Karışık Kapandı

Borsalar, istihdam verisi ve piyasa değeri yüksek (mega-cap) teknoloji şirketlerinin süregelen bilançoları öncesinde, beş aylık yükseliş trendinde hafif bir gerileme yaşadı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,43% ve S&P 500 0,27% gerilerken, Dow Jones 0,20% yükseldi.

Analist Yorumu 

Borsalarda dün ağırlıklı olarak eksi yönlü bir eğilim izlense de ocak ayından bu yana S&P 500 ve Nasdaq’ta güçlü artışlar görüldü. 

Interactive Brokers (IBKR) stratejisti Steve Sosnick, “Bu, hiçbir standarda göre büyük bir düşüş değil. Bu yüzden bazı yatırımcıların kâr etmesine de şaşılmamalı.” diyor. 

Dünkü gerileme, ikinci çeyrek rakamlarını açıklayan Uber (UBER), Caterpillar (CAT), JetBlue (JBLU) ve Pfizer (PFE) gibi şirket hisselerindeki hareketlere de yorulabilir. 

Öte yandan bugün piyasalarda Fitch’in ABD’nin kredi notunu düşürmesi de gündeme oturan bir diğer gelişme oldu. Kredi derecelendirme kuruluşu, “önümüzdeki üç yıl içinde beklenen mali bozulmayı” gerekçe göstererek ABD’nin kredi notunu AAA’dan AA+’ya düşürdü. (Fitch kararına yönelik detaylı içeriğimizi buradan okuyabilirsin.)

Goldman Sachs ekonomisti Alec Phillips, söz konusu not düşüşünün “esasen yönetişim ve orta vadeli mali zorlukları yansıttığını ancak yeni mali bilgileri yansıtmadığını” belirtiyor. 

Bugün yine bir dizi bilançonun yanı sıra yatırımcılar ADP özel sektör istihdam verisini yakından takip edecek. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Caterpillar (CAT) gibi bir dizi bilançoya gelen olumlu tepkilerin Dow performansını güçlendirmesi

2. ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirisinin yeniden 4%’ün üzerine çıkması

3. JetBlue (JBLU), Norwegian Cruise Line Holdings (NCLH) ve ZoomInfo Technologies (ZI) gibi bazı bilançolara gelen olumsuz tepkiler 

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, İletişim

Zayıf: Enerji, Tüketici Ürünleri, Kamu Hizmetleri, Sağlık

Öne Çıkan Hisseler

Uber Technologies (UBER), ikinci çeyrek bilançosunda açıkladığı kârla iki yılın en yüksek seviyesini gördükten sonra, CFO Nelson Chai’nin ocak ayında şirketten ayrılmayı planladığı açıklamasıyla 5,7% geriledi. 

Pfizer (PFE), ikinci çeyrek gelirlerinin düşen COVID ürünü satışları sebebiyle geçen yıla göre sert bir düşüş yaşadığını açıkladı ve dünü 1,2% ekside tamamladı.

JetBlue Airways (JBLU) hisseleri, şirketin uluslararası seyahatteki artan rekabet gibi olası zorluklar sebebiyle üçüncü çeyrekte kâr kaybı yaşayabileceği açıklaması sonrası 8% düştü. 

Caterpillar (CAT), yüksek satış hacmi, yüksek fiyatlama ve iyileşen kârlılığıyla ikinci çeyrekte beklentileri aşan bilançosu sebebiyle 8% değer kazandı.

Tupperware Brands (TUP), yaşadığı finansal sıkıntılara rağmen yatırımcıların gösterdiği bir nebze mizahi ilgi sayesinde 27% ralli yaptı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı