Ekonomi ve Finans Haberleri

Fitch, ABD’nin Kredi Notunu Düşürdü

Fitch, ABD’nin Kredi Notunu Düşürdü
Google News Icon Takip Et

ABD hükümetinin kredi notu, ülkenin mali durumu ve borç yüküne ilişkin endişelerin ardından düşürüldü. Fitch, son 20 yılda yönetişimde “istikrarlı bir bozulma” kaydedildiğini belirtti. 

Üç büyük bağımsız kredi derecelendirme kuruluşundan biri olan Fitch, ABD’nin kredi notunu en üst seviye olan AAA’dan bir kademe daha düşük olan AA+’ya düşürdü.

Derecelendirme kuruluşu, “Fitch’e göre, haziran ayında borç limitinin Ocak 2025’e kadar askıya alınmasına yönelik anlaşmaya rağmen, mali ve borç konuları da dahil olmak üzere, son 20 yılda yönetişim standartlarında sürekli bir bozulma olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Fitch ayrıca ABD ekonomisinin bu yılın sonlarına doğru hafif bir resesyona girmesini bekliyor. 

Ancak Fitch’in bu kararı Beyaz Saray’da pek iyi karşılanmadı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen söz konusu not düşürme kararını “keyfi” olarak tanımladı ve kararın 2018-2020 dönemine ait, “güncel olmayan verilere” dayandığını söyledi:

Fitch’in kararı Amerikalıların, yatırımcıların ve dünyanın dört bir yanındaki insanların zaten bildiği şeyi değiştirmiyor: Hazine tahvilleri dünyanın önde gelen güvenli ve likit varlığı olmaya devam ediyor ve Amerikan ekonomisi temelde hâlâ güçlü.” 

🤔 Bu karar neden önemli? Yatırımcılar kredi notlarını bir devlete borç vermenin ne kadar riskli olduğunu değerlendirmek için bir ölçüt olarak kullanıyor. ABD, ekonomisinin büyüklüğü ve göreceli istikrarı nedeniyle genellikle son derece güvenli bir yatırım olarak kabul ediliyor.

Ancak Washington, bu yıl hükümet borçlanması konusunda yeni bir siyasi çekişmeye sahne oldu. Haziran ayında hükümet borç tavanı 31,4 trilyon dolara çıktı ancak bu, ülkeyi borçlarını ödeyememe tehlikesiyle karşı karşıya bırakan uzun bir siyasi mücadelenin ardından gerçekleşti.

Ne Dediler? 

💭 Yellen’a paralel olarak, ABD eski Hazine Bakanı Larry Summers, artık X olarak bilinen Twitter’da yaptığı bir paylaşımda, ABD ekonomisinin “beklentilerden daha güçlü göründüğü” mevcut ortamda Fitch kararının “tuhaf ve yersiz” olduğunu söyledi. 

💭Finansal hizmetler devi Allianz’ın baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian, Fitch duyurusunun “garip bir hamle” olduğunu söyledi.

El-Erian Threads sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, “Bu duyurunun ABD ekonomisi ve piyasaları üzerinde kalıcı ve yıkıcı bir etki yaratmasından ziyade göz ardı edilmesi daha muhtemel.” dedi.

💭 Goldman Sachs ABD siyasi ekonomisti Alec Phillips de not kararının “esasen yönetişim ve orta vadeli mali zorlukları yansıttığını ancak güncel mali bilgileri yansıtmadığını” söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: BBC, The New York Times