Piyasa Öncesi

Makro Gelişmeler ve Güçlü Bilançolar Borsaların Yükselişini Destekliyor

May 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Makro Gelişmeler ve Güçlü Bilançolar Borsaların Yükselişini Destekliyor

ABD’de dün yatırımcıların odağındaki ekonomik veriler, güçlü bilançolar ve Kongre’de borç tavanı anlaşmasına yaklaşıldığına ilişkin haberlerin ardından borsalardaki yükseliş devam etti. Hatta Nasdaq ve S&P Ağustos 2022’den bu yana en yüksek düzeyde kapandı.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,51%, S&P 500 0,94% ve Dow Jones 0,34% yükseldi.

Analist Yorumu 

Makroekonomik gelişmeler kapsamında dün, ABD’de işsizlik maaşı başvuruları mayıs ayında 242 bine düşerken, ikinci el konut satışları da nisan ayında 3,4% geriledi. 

Öte yandan Walmart’ın ilk çeyrekte 7,6% artışla 152 milyar dolar yükselen gelirleri ve 7,2% artışla 103,9 milyar dolara yükselen ABD satışlarıyla güçlü bir bilanço açıkladı.

Analist David Trainer, “Walmart, son dönemlerde zayıflayan tüketici harcamaları ve sağlık alanlarının önderi. Şirketin bilançosu, resesyonun henüz gelmediğini ancak çoğu kişinin beklentisinin aksine daha hafif ve daha yavaş geldiği fikrini destekledi.” dedi. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Microsoft (MSFT), Nvidia (NVDA), Google (GOOG) ve Meta Platforms’un (META) son 52 haftanın en yüksek düzeylerine ulaşmasıyla, piyasa değeri yüksek (mega cap) şirketlerin endeks performansını aşması

2. Walmart’ın birinci çeyrek için beklentilerin üzerinde bilanço açıklaması

3. Borç tavanına yönelik süregelen belirsizlik

4. Yarı iletken performansındaki güç

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, İletişim, Tüketici Ürünleri

Zayıf: Emlak, Kamu Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

Walmart (WMT), birinci çeyrek beklentilerini aşan bilançosuyla dünü 1,3% artıda tamamladı. Şirket ayrıca, 2023’ün geri kalanı için beklentilerini yükseltti.

Micron Technology (MU) ileri bellek çipi geliştirilmesinde Japon hükümetine vereceği destek ile 1,5 milyar dolar teşvik alacağı haberleriyle gün sonunda 4,1% yükseldi.  

PacWest Bancorp (PACW), bölgesel bankalardaki istikrar sinyalleri ve borç tavanına yönelik artan iyimserlikle kapanışta 5% ralli yaptı. 

Cisco Systems (CSCO), birinci çeyrek bilançosunda kârlılık ve satış beklentilerini aşarak gün sonunda 1,2% yükseldi. 

Makro Gelişmeler ve Güçlü Bilançolar Borsaların Yükselişini Destekliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı