Borsa Yorumları

Lüks Markada Ralli Beklentisi!

December 9, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Lüks Markada Ralli Beklentisi!

USB’nin perşembe günkü bir açıklamasında, Calvin Klein ve Tommy Hilfiger gibi markaların ardındaki isim olan moda şirketinin 2023 arefesinde yatırımcılar arasında moda olmasının beklendiği belirtildi. 

Analist Jay Sole PVH’ı favori isimlerden biri olarak niteledi ve firmanın moda sektöründe takip ettiği 40 hisse arasında önümüzdeki yıl beklentilerin üzerinde gelir dağıtımı yapacak en muhtemel isimlerden biri olduğunu vurguladı. Analist hissenin görünümünü “AL” olarak yineledi ve çarşamba günkü kapanış fiyatının 37,3% yukarısını işaret eden 100 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi. 

Sole, PVH’ın rakiplerine kıyasla “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” gösterme nedenini, pazarın makro zorluklara ve döviz kurlarından kaynaklanan güçlüklere çok fazla odaklanmış olmasına bağlıyor. Şirketin bu performansındaki ana etken; markalarını premium, doğrudan tüketici odaklı ve küresel hale getirerek toptan satışların önünü açmayı hedefleyen “PVH+ Planı” olacak. 

Ticari dönüşümler gerçekleştiren moda şirketlerine örnek olarak Ralph Lauren (RL) ve Levi Strauss’u (LEVI) gösteren Sole, “Piyasadaki pek çok oyuncunun gözden kaçırdığı şey, PVH’ın planının yeni bir şey olmadığı. PVH’ın yeni yönetim ekibi, bazı alanlarda emsallerinin gerisinde kalmış olan şirketin çağa ayak uydurmasını sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Sole ayrıca, şirketin son yıllarda performans göstergelerine eğilmek suretiyle işletmede iyileştirmeler yapma konusundaki olumlu siciline bakarak, bu planı uygulayabileceğine inanıyor. 

Analist örnek olarak, şirketin birkaç çeyrek dönem öncesinde 30% – 40% civarında olan fabrikalardan toptancı müşterilere zamanında teslim oranını 70% – 90% civarına çıkarmayı başardığını belirtti. Ayrıca beklentilerin üzerinde gelen üçüncü çeyrek hisse başına kâr rakamlarının da, yönetimin bu planı gerçekleştirebileceğinin bir diğer işareti olduğunu söyledi.

Analist, şirketin şimdiye kadar, iş kolundaki problemleri çözmenin en az beş yıl alacağına dair endişelerle boğuştuğunu da ekledi. Sole, şirketin Kuzey Amerika’daki girişimleri ile ilgili problemleri çözmenin “uzun zaman” alabileceğini, ancak kârının büyük bölümünü elde ettiği Avrupa ve Asya bölgelerinde daha sağlam temellere sahip olduğunu ve buralarda planın meyvelerini toplamaya daha yakın gelecekte başlayabileceğini söyledi. 

Daha teknik düzeyde değerlendirmeler yapan Sole, şirketin aynı zamanda “oldukça cazip bir değerlemeye” sahip olması nedeniyle favori isimlerden biri olduğunu belirtti. Ancak, PVH+ Planı sayesinde 2022 mali yılında 8,5% seviyesinde olan işletme kârının 2025’te 15% seviyesine yükselmesinin etkisiyle, hisse değeriyle birlikte temellerin de güçlenebileceğini söyledi. 

Analist, şirketin pazarlama, tedarik zinciri ve ürün çeşitliliğini geliştirmesiyle birlikte daha çok ederinde satış, daha az indirim ve daha iyi envanter kontrolü sayesinde işletme marjının artacağını vurguladı. Sole, ‘doğrudan tüketiciye’ yaklaşımına geçiş ve uluslararası pazarlara açılmayla birlikte nakliye, navlun ve ham madde maliyetlerindeki düşüşün de performansı artırabileceğini söyledi.

Lüks Markada Ralli Beklentisi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC