Bültenler

Lucid Hisseleri Neden Düştü?

September 2, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Lucid Hisseleri Neden Düştü?

Elektrikli araç girişimi Lucid Grup’un (LCID) hisseleri dün piyasaların açılmasıyla birlikte sert bir düşüş yaşadı. Ağustos ayının sonu ile birlikte şirkete yatırım yapmış bazı erken yatırımcılar için hisse kilit süresi sona erdi. Bu, artık yatırımcıların hisselerini satabilecekleri anlamına geliyor.

  • Hisse kilit süresi veya hisse satmama taahhüdü, bir şirkete halka arz öncesinde yatırım yapan “erken yatırımcıların” hisselerini belirli bir süre boyunca satamamalarını ifade eder. Bu kuralın ana amacı, şirket halka arz olduktan sonra hisselerinin büyük çoğunluğunun satılarak fiyatının düşmesinin engellenmesi ve böylece fiyat istikrarının sağlanmasıdır.

📉 Neden Düştü?

Yatırımcıların kilit süresi sona erdiği zaman genel endişeleri, yüklü hisse sahibi olan bu “erken yatırımcıların” hisselerini satacakları ve hisse fiyatlarının düşeceği yönündedir. Lucid’in durumunda ise erken yatırımcıların ellerinde bulunan hisselerin toplam büyüklüğü 2,5 milyar dolar. 

  • Öte yandan, erken yatırımcıların ellerindeki bu hisseleri satacaklarına dair kesin bir haber şimdilik yok.

👀 Nasıl Etkiledi?

rsz_lucid_hisse.jpg

Dün piyasaların açılmasıyla birlikte LCID hisseleri 16,12 dolar seviyelerine gerileyerek %19,23 oranında değer kaybetti.

Piyasaların kapanışına doğru değer kazanarak günü %10,87’lik bir düşüşle 17,79 dolardan tamamladı.

🏃 Bir Adım Gerisi

Lucid’in erken dönem yatırımcıları arasında 2018’den beri Lucid yatırımcısı olan Suudi Arabistan’ın Kamu Yatırım Fonu, BlackRock, Fidelity Investments ve Franklin Templeton dahil olmak üzere birçok büyük portföy ve yatırım yöneticisi yer alıyor. Bu kurumların yatırımlarındaki hisse fiyatı ortalaması ise 15 dolar.

LCID hisseleri halka arz fiyatından %33,70 daha düşük olarak 17,79 dolardan işlem görüyor.