┼×irket G├╝nl├╝kleri

­čÜś Midas ile ┼×irket G├╝nl├╝kleri – Lucid Group

December 2, 2021 ÔÇó 4 dakika okuma s├╝resi
­čÜś Midas ile ┼×irket G├╝nl├╝kleri – Lucid Group

🔎 LCID’e Yakından Bakalım

Lucid Group (LCID), 1 Aralık Çarşamba günü %3,47 değer kaybederek 51,14 dolara geriledi. Bu, şirketin art arda düşüşle kapattığı ikinci gün oldu.

LCID; günü, şirketin ulaştığı 52 haftanın en yüksek seviyesinin (64,86 dolar) 13,72 dolar altında kapattı.

Peki, LCID’in Rakiplerinde Durum Ne?

Lucid Group (LCID), çarşamba günü rakiplerine göre ortalama bir performans gösterirken sektördeki rakiplerinden;

 • Tesla (TSLA), %4,34 değer kaybederek 1.095 dolardan
 • Rivian (RIVN), %3,39 değer kaybederek 115,69 dolardan günü kapattı.

🤔 Ne Yapar Bu Şirketler? 

Lucid Group (LCID) elektrikli araç üreten bir şirkettir. Elektrikli araçlar için enerji depolama sistemleri tasarlar ve geliştirir. Ayrıca otomobil üreticilerine, hibrit ve elektrikli araçlara güç sağlamak için batarya sistemleri de üretir. Merkezi California’da bulunan şirketin yaklaşık 2 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 87,22 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): —
 • Son 1 ayda LCID %52,74 değer kazandı.

Tesla (TSLA); elektrikli araçlar, enerji üretimi ve depolama sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi ve satışı alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirket ayrıca; araç servisi merkezleri, süper şarj istasyonları ve otonom sürüş özelliği alanında da faaliyet gösteriyor. Merkezi California’da bulunan şirketin yaklaşık 71 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 1,14 trilyon dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 31,54 milyar dolar. 
 • Son 1 ayda TSLA %7,17 değer kaybetti.

Rivian (RIVN); elektrikli araç üreten bir şirkettir. Ürünleri arasında beş kişilik kamyonet, arazi araçları, elektrikli SUV’ler ve pikap araçları yer alıyor. Şirket, 10 Kasım 2021 tarihinde halka arz oldu ve Nasdaq’ta işlem görmeye başladı. Merkezi California’da bulunan şirketin yaklaşık 6.200 çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 101,20 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): —
 • Son 1 ayda RIVN %16,25 değer kaybetti.

⏪ Sektörün Arka Bahçesi

 • Kâr amacı gütmeyen Coltura tarafından yapılan bir ankete göre; ABD vatandaşlarının çoğunluğu, eyaletlerinde satılan tüm yeni arabaların 2030 yılına kadar elektrikli olmasını istiyor.
 • Ankete katılanların %55’i, benzinli araba satışlarının aşamalı olarak durdurulmasını destekledi. Destek verenlerin oyları eyaletten eyalete değişiklik gösterirken Colorado’da %50, New York’ta %66 oldu.
 • Elektrikli araç satışlarının zorunlu kılınmasına yönelik destek, özellikle 18-34 yaşlarındaki vatandaşlar arasında oldukça güçlüydü.

👉 Haberin Olsun

 • Lucid (LCID); geçtiğimiz ay, MotorTrend tarafından “Yılın Otomobili” ödülüne layık görüldü. Lucid, bu ödül etkinliğinde Mercedes EQS ve Porsche Taycan ile yarışıyordu. Mercedes S-Class ve Honda Civic de dahil olmak üzere gazla çalışan otomobiller de yarışmacılar arasındaydı. Lucid; verimlilik, değer, tasarımda ilerleme, mühendislik, güvenlik ve performans olmak üzere 6 alanda değerlendirildikten sonra bu ödüle layık görüldü.
 • Tesla (TSLA); çocuklar için “Cyberquad” isimli yeni elektrikli aracını 2 Aralık itibarıyla satışa sundu. Tesla’nın Cybertruck modelinden ilham alınarak modellenen dört tekerlekli ATV Cyberquad, şirketin web sitesine göre 2-4 hafta içinde sevkiyata başlayacak.
 • Rivian (RIVN) ve Ford (F), birlikte bir Lincoln EV üretmeyi planlamış fakat pandemi sebebiyle bu planlarını iptal etmişlerdi. İki şirket daha sonra başka bir model üzerinde birlikte çalışacaklarını duyurmuştu ama geçtiğimiz ay da bu planlarını iptal ettiklerini açıkladı. Ford Sözcüsü Mike Levine, “Rivian’a saygı duyuyoruz ve onlarla kapsamlı görüşmeler yapıyoruz. Ancak her iki taraf da herhangi bir ortak araç geliştirme veya platform paylaşımı yapmama konusunda anlaştılar.” dedi.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

The Lucid Air Is the 2022 MotorTrend Car of the Year

Tesla launches electric quad bike in U.S. for kids

Ford and Rivian cancel plans to jointly develop an electric vehicle

US majority supports EV transition by 2030, and there’s “generational urgency” behind it

Veriler 01.12.2021 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir. 

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.