Borsa Yorumları

Liste: Kriz Zamanlarında Mutlaka Alınması Gereken Hisseler!

April 3, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Liste: Kriz Zamanlarında Mutlaka Alınması Gereken Hisseler!

Wall Street analistlerine göre, içinde bulunduğumuz belirsizlik ortamına uygun nitelikte bir grup hisse senedi var.

Makro belirsizliği artış gösterdiğinde satın alınabilecek hisseleri belirlemek için en üst düzey Wall Street araştırmasında derinlemesine incelemeler yaptık.

Bu şirketler analistlere göre defansif özellikler gösteriyor ve mutlaka portföyde bulunması gerekiyor.

Listede yer alan şirketler şöyle: 

  • Pacific Premier Bancorp (PPBI) – DA Davidson’dan “AL” notu
  • Estee Lauder (EL) – Citi’den “AL” notu
  • ON Holding (ONON) – Stifel’den “AL” notu
  • Phillips 66 (PSX) – Raymond James’ten “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notu
  • Costco (COST) – JPMorgan’dan “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu

Pacific Premier Bancorp (PPBI)

DA Davidson, Kaliforniya Irvive merkezli bölgesel bankanın hisselerinde bir yükseliş potansiyeli görüyor.

Analist Gary Tenner bir müşteri bilgilendirme yazısında, “Riskten kaçınma odaklı bir yönetim anlayışı sergileyen şirket, banka sektörünün maruz kaldığı cari zorluklara karşı güçlü bir konuma sahip.” ifadelerini kullandı.

Davidson, Pacific Premier (PPBI)’in gösterdiği düşük performansın (geçtiğimiz ay yaklaşık 26% değer kaybetti) muhtemel sebebini şöyle açıklıyor: “FED’in sıkılaştırma kampanyasına doğru yol alırken, PPBI’ın diğer kurumlardan daha ılımlı bir varlık duyarlılığı göstermesi”.

Pacific Premier (PPBI) hisseleri bu yıl 23% değer kaybetmiş olsa da Tenner, yatırımcıların alım fırsatını değerlendirmeleri gerektiğini belirtiyor.

Estee Lauder (EL)

Müşterilerine yakın zamanda gönderdiği bir bilgilendirme yazısında görüşlerini paylaşan Citigroup analisti Filippo Falorni, kozmetik üreticisinin Wall Street’te en çok tartışılan hisselerden biri olmaya devam ettiğini vurguladı.

Ancak Citi; hissenin değerlemesi, ileriye dönük muhafazakâr tahminler ve Çin’in Covid sonrasında yeniden açılmasının getirdiği etkiye dair endişelerin çoğunlukla yersiz olduğunu düşünüyor.

Analist, yazısında şu ifadeleri kullandı: “Bu endişeleri anlıyor olsak da, Çin yeniden açılırken ve EL büyük çaplı stok eritme döngüsüne başlarken, 2023’ün 2. yarısında tahmin revizyonlarında potansiyel bir kırılma yaşanarak güçlü bir toplam gelir/kâr marjı toparlanması beklemeye devam ediyoruz.

ON Holding (ONON)

Stifel analisti Jim Duffy’ye göre İsviçreli ayakkabı şirketi tam kapasite çalışıyor.

Stifel, bu yıl 81%’lik büyük bir artış göstermiş olmasına rağmen ON hisselerinin yine de yükselişe devam edebileceğini belirtiyor. Hisseler 2022’de 55%’lik bir düşüş yaşamıştı.

Duffy, “ON’un, 300 milyar dolarlık ve büyümeye devam eden küresel performans/yaşam tarzı ayakkabı ve giyim pazarında açık uçlu büyüme fırsatları veren benzersiz bir premium marka olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca ON, mart ayı sonlarında açıkladığı güçlü 4. çeyrek bilançosu ile başarıya ulaştı. Şirket, yüksek öngörülerde bulunarak beklentileri aşan güçlü bir toplam gelir açıkladı. Stifel’e göre hisseler hâlâ düşük fiyatlanmış durumda.

Phillips 66 (PSX)

“Genel olarak değerlendiğimizde PSX’i, fırtınayı sağ salim atlatmış güçlü bir bilanço açıklayan, hâlâ sınıfının en iyisi ve çeşitlendirilmiş bir işletme olarak görüyoruz. PSX’i, enerji alanında uzun vadeli olarak satın alınabilecek en önemli hisselerden biri olarak görmeye devam ediyoruz. PSX’in yürüttüğü faaliyetlerin gruba kıyasla hisse fiyatında daha fazla artış kaydedilmesini sağlayacağına inanıyoruz. Ancak DCP’nin satın alınmasına verilen olumsuz tepki ve kimya alanındaki kâr marjını olumsuz etkileyen ters rüzgarlar göz önüne alındığında, şu an için düşük çarpanın uygun olduğunu düşünüyoruz.

Costco (COST)

COST’un son derece sadık müşteri tabanına (90% yenileme oranı) yönelik rakipsiz değer önerisinin (11%’lik brüt kâr marjları) ve küresel büyüme fırsatının (yıllık bazda 2-3% ve muhtemelen bu seviyeye göre cari mağaza tabanının iki katı) perakende ve temel tüketim malları sektöründe nadiren bir araya gelen bir kombinasyon olduğu göz önüne alındığında, COST’un mutlaka sahip olunması gereken hisselerden biri olduğuna inanıyoruz.

Liste: Kriz Zamanlarında Mutlaka Alınması Gereken Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC