Ekonomi ve Finans Haberleri

Lira İvme Kazanmaya Devam Ediyor

May 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Lira İvme Kazanmaya Devam Ediyor

Döviz kurları, yatay hareket etmeye devam ederek liranın dolar karşısındaki konumunu güçlendirmeye devam ediyor. Öte yandan Fed yetkililerinin faiz indirimleri konusunda temkinli açıklamalarının ardından dolar gücünü koruyor.

Serbest piyasada güne 32,1970 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.00’de 32,1898 liraya geriledi. Doların yanı sıra Euro da güne 34,9550 liradan başladıktan sonra 34,9485 liradan işlem gördü. 

🎯 Endeks Hareketleniyor

Lira İvme Kazanmaya Devam Ediyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Fed’in faiz patikasında şimdilik süregelen ihtiyatlı görünümden destek almaya devam ederek 104,701 seviyesine yükseldi. 

Yatırımcılar, Fed yetkilileri temkinli konuşmaya devam etse de, geçen hafta açıklanan ılımlı enflasyon verisinin ardından ABD’de faiz indirimi bahislerini büyük ölçüde artırdı.

Fed Guvernörü Christopher Waller, faiz indirimlerini desteklemeden önce birkaç ay daha enflasyonun soğuduğunu gösteren veriler görmesi gerektiğini söyledi. Bu zaman çizelgesi Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester tarafından da yinelendi.

Piyasalarda geçen haftaki 52 baz puana kıyasla bu yıl için şu an yaklaşık 43 baz puanlık gevşeme fiyatlanmış durumda.

Capital .com kıdemli analisti Kyle Rodda, Waller’ın yorumlarının piyasalara yeni bir şey söylemediğini belirtti ve ekledi:

Temel olarak bize enflasyon düşerse Fed’in faiz indirimine gideceğini söyledi. Biri diğerini ima ediyor ve enflasyonun ve faizlerin düşüp düşmeyeceği hakkında hiçbir şey söylemiyor.

Lira İvme Kazanmaya Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters