Ekonomi ve Finans Haberleri

Lira, Dolar Karşısında Güçlenmeye Devam Ediyor

May 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Lira, Dolar Karşısında Güçlenmeye Devam Ediyor

Döviz kurları, ABD’de dün açıklanan ve beklentinin altında gelen enflasyon (TÜFE) rakamlarının küresel piyasalarda doları zayıflatmasıyla hafif zemin kazandı. 

Serbest piyasada güne 32,1560 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.30’da 32,2138 liraya yükseldi. Doların yanı sıra dün 35,0695 lira seviyesinden kapanan Euro da güne 34,9880 liradan başladıktan sonra 35,1446 liradan işlem gördü.

🎯 Gevşeme Beklentileri Arttı

Lira, Dolar Karşısında Güçlenmeye Devam Ediyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Fed’in faiz indirimlerini iki kez indirebileceği umutlarını yeniden artıran verilerin ardından zemin kaybetti ve 104,379 seviyesinden işlem gördü.

Dün açıklanan veriler, enflasyonun nisan ayında 0,3% artarak, ekonomistlerin 0,4%’lük beklentisinin altında kaldığını gösterdi ve ilk çeyrekteki yapışkan tüketici fiyatlarının faiz indirimi bahislerinin sert bir şekilde azalmasına yol açmasının ardından piyasaları rahatlattı.

Veriler ayrıca, yatırımcıların Fed’in para politikasının olası patikasını yeniden değerlendirmesiyle ABD Hazine tahvili getirilerinin altı haftanın en düşük seviyelerine gerilemesine neden oldu.

ING analistleri bir notta, “Piyasalar iki günlük enflasyon rakamlarından gelen cesaret verici haberlere daha fazla ağırlık verdi ve bu da doların nisan ortasındaki TÜFE hayal kırıklığının ardından elde ettiği kazançları neredeyse tamamen silmesine neden oldu.” yorumunu yapıyor.

Lira, Dolar Karşısında Güçlenmeye Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing