Ekonomi ve Finans Haberleri

Kurlarda Son Durum Ne?

January 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Kurlarda Son Durum Ne?

Döviz kurları dünkü görece yatay seyrin ardından haftayı rekor seviyesinin üzerinde tamamlamaya hazırlanıyor. Öte yandan ABD ekonomisinin gücünü koruduğuna dair sinyaller de dolar endeksini desteklemeye devam ediyor. 

Serbest piyasada güne 30,1910 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.30’da yatay seyrederek 30,1939 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da dünü 32,8417 lira seviyesinde tamamladıktan sonra ivme kazanarak 32,8786 liraya yükseldi. 

🎯 Dolar Endeksi İkinci Haftalık Kazanç Yolunda

Kurlarda Son Durum Ne?

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, geçen haftadan bu yana açıklanan verilerin ABD ekonomisinin gücünü koruduğuna ve Fed’in faiz indirimleri konusunda acele etmeyeceğine işaret etmesiyle yükselişini sürdürdü. 

Endeks, 103,349 seviyesine yükselerek ocak ayında ikinci haftalık kazancını elde etme yolunda ilerliyor. 

Dün açıklanan veriler, ABD’de haftalık işsizlik başvurularının son 1,5 yılın en düşük seviyesine indiğini gösterdi ve faiz indirimi umutları üzerindeki baskıyı artırdı. 

Hafta başında açıklanan perakende satışlar verisi de aralık ayında satışların beklentilerin üzerinde arttığını gösterdi. Ayrıca Fed Guvernörü Christopher Waller’ın merkez bankasının faiz indirimleri konusunda acele etmeyeceğine işaret eden açıklamaları da piyasaların faiz indirimi beklentilerinde aşağı yönlü revizyonlara yol açtı. 

Westpac stratejisti Richard Franulovich, “ABD verileri ve merkez bankası yetkililerinden gelen sinyaller, piyasaların 2024’teki faiz indirimlerini hem zamanlama hem de miktar açısından fazla agresif bir şekilde fiyatladığını gösteriyor. Bunun yanı sıra Çin ekonomisindeki dalgalı seyir de dolara artı olarak geri dönüyor.” yorumunu yapıyor. 

Kurlarda Son Durum Ne?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters