Bültenler

Küresel ve Yerel Makro Gelişmelerle Borsalar Düştü

August 16, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Küresel ve Yerel Makro Gelişmelerle Borsalar Düştü

Çin ekonomisine ilişkin olumsuz haberlerin Amerikalı tüketicilerin gücüne ilişkin iyimser görüşlerle çatışması ve FED’in bir sonraki hamlesine ilişkin tartışmaları artırmasıyla borsalar dünü ekside tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,14%, S&P 500 1,16% ve Dow Jones 1,02% geriledi. 

Analist Yorumu 

Çin ekonomisindeki duraklamaya ilişkin endişeler, küresel risk iştahını yeniden azaltırken ABD borsalarındaki yatırımcılar da güçlü bir tüketicinin ekonomi ve FED’in faiz politikaları için ne anlama geldiğini ölçme peşindeydi.

Dün açıklanan veriler, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’de perakende satışların ve sanayi üretiminin temmuz ayında beklentilerin altında büyüdüğünü gösterdi. 

Son dönemde hayal kırıklığı yaratan diğer verilerin ardından gelen bu haber, emlak sektöründe ciddi sıkıntıların ortaya çıktığı ve Pekin’de merkez bankasının bir dizi faiz indirimine gittiği bir dönemde geldi.

Morningstar stratejisti David Sekera, dün piyasaları aşağı çeken haberlerde Çin’in büyük önem taşıdığını söyledi. Sekera, Çin’in sürpriz faiz indiriminin “Çin gayrimenkul değerlemelerinin ve ekonomisinin korkulandan daha fazla sıkıntıda olabileceğine dair endişeleri artırdığını” belirtti.

Öte yandan ABD’den gelen ekonomik veriler tarafında perakende satışlar temmuzda 0,4%’lük tahminin üzerinde, 0,7% arttı. Otomobil satışları hariç tutulduğunda ise 1% büyüme kaydedildi. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Çin’den beklentilerin altında gelen veriler de dahil olmak üzere bir dizi faktörün büyüme endişelerini körüklemesi

2. Fitch Ratings’in bir dizi bankanın notunu düşürebileceği endişeleriyle bankacılık hisselerinde görülen satış dalgası

3. ABD’de beklentilerden daha güçlü gelen temmuz ayı perakende satış verilerinin sindirilmesi

4. S&P 500’ün 50 günlük hareketli ortalamasının (4.447) altında kapanması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Sağlık, Teknoloji

Zayıf: Enerji, Ham Madde, Finans, Kamu Hizmetleri, Emlak

Öne Çıkan Hisseler

D. R. Horton (DHI) ve Lennar (LEN) hisseleri, Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’inin söz konusu iki şirkette yeni pozisyon aldığı haberlerinin ardından sırasıyla 2,9% ve 1,8% yükseldi. 

Home Depot (HD) ikinci çeyrekte beklentileri aşan ancak geçen yıla göre düşen gelirlerini açıkladığı bilançosunun ardında 0,7% ekside kapandı. Şirket ayrıca 15 milyar dolarlık bir hisse geri alım programı duyurdu.

Bank of New York Mellon (BK) hisseleri, Berkshire Hathaway’in şirketteki hisselerini elden çıkardığı gelişmesiyle 1,7% geriledi.

Küresel ve Yerel Makro Gelişmelerle Borsalar Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı