Bültenler

Küresel Piyasalarda Bu Hafta!

August 8, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Küresel Piyasalarda Bu Hafta!

Borsa ve Yatırımcılar

İyi Haber ve Kötü Haber: Cuma günü tarım dışı istihdam verisi beklentileri aşarak işgücü piyasasının gücünü gösterdi ve FED’in enflasyonla mücadelede daha rahat davranabileceği bir yolun önünü açtı. Bu endişeyle birlikte ABD hisse senetleri, cuma gününü yataya yakın kapattı.

Derin Bir Nefes: Yine de derin bir nefes alacak zaman gelmiş olabilir. Haziran ayı sonlarında piyasada bir değişim yaşanmaya başladı ve temmuz ayında S&P 500’de 9,11%’lik bir artışa yol açtı. Temmuz ayında, ağırlıklı olarak teknoloji hisseleri ve küçük ölçekli şirketlerden oluşan Nasdaq, 12,3%’lük bir kazanç kaydederek S&P 500’ü geride bıraktı .

FED’in Ayak Sesleri: FED’in, önümüzdeki ay art arda üçüncü bir 75 baz puanlık faiz artırımı mı yapacağı yoksa hafifçe geri mi çekeceği sorusu, şu anda yatırımcılar için kilit öneme sahip. Analistler, istihdam sonuçlarının FED’in faiz artırımları konusunda elini rahatlatacağı tahmin ediliyor. 

 • İstihdam verisinin ardından analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda FED’in eylül toplantısında 33,5% ihtimalle 50 baz puan ve 66,5% ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışına gitmesini bekliyor.
 • Chicago FED Başkanı Charles Evans, Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari ve San Francisco FED Başkanı Mary Daly önümüzdeki hafta konuşacaklar ve yorumları yakından izlenecek.

Çin Verileri: Çin’de ihracat, Temmuz’da geçen yılın aynı dönemine göre 18%, ithalat da 2,3% artış kaydetti. Böylece dış ticaret fazlası, temmuzda 101,26 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

 • İhracattaki artış ivmesinin sürmesi, Çin ekonomisinin COVID-19 salgınlarının sonrasında toparlanma emareleri gösterdiğine dair umutları artırırken, ithalattaki durgunluk ise olumsuz etkilerin henüz atlatılamadığına dair endişelerin gündemde kaldığına işaret etti.

Geleceğin En Büyükleri: Morgan Stanley, geleceğin Facebook, Apple, Amazon, Netflix veya Google’ı gibi en büyük hisselerini bulmayı amaçlayarak 2021 yılında bir araştırma yaptı ve toplam 8 sektörden 25 adet hisse belirledi. Uygulamamızın “Yatırım En’leri” bölümünde paylaştığımız “Geleceğin En Büyükleri” listesine bir göz atmanı öneririz. 

Küresel Piyasalarda Bu Hafta!

Bu Hafta: Bu hafta yatırımcılar, ABD’nin temmuz ayı enflasyon verilerine odaklanacak. Çarşamba günü paylaşılacak ABD’nin enflasyon karnesi, güçlü istihdam verileri sonrası özellikle önemli çünkü FED’in eylül toplantısındaki rotası için de baz oluşturacak.  

 • FED’in öncelikli hedefi enflasyonla mücadele, veri ise bize faiz artışlarının işe yarayıp yaramadığını gösterecek. Haziran ayında 9,1% ile Kasım 1981’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşan verinin, temmuzda 8,7%’ye gerilemesi bekleniyor.
 • BlackRock Inc. Kıdemli Portföy Yöneticisi Jeffrey Rosenberg, “Enflasyonun düştüğünü göreceğiz” değerlendirmesini yaparken, önemli olanın “hangi seviyeye” gerileyeceği olduğuna işaret ediyor. 
 • UBS Group ABD Başekonomisti Jonathan Pingle’a göre ABD’de gıda ve enerji hariç kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (çekirdek PCE) yıllık artışı, şu anda bulunduğu 4,8% seviyesinden 2023’ün ortasında 2%’nin altına gerileyecek.
Küresel Piyasalarda Bu Hafta!

Korku: Piyasada sürpriz bir şekilde artan istihdam verisinin FED’in faiz artışında daha sert adım atabileceği endişelerini körüklemesiyle piyasa duyarlılığı, “Nötr” bölgede seyrini sürdürmektedir. 

Hisseler

Berkshire Hathaway, İkinci çeyrek işletme kazançları, tüm ana faaliyet bölümlerinden gelen güçle bir önceki çeyreğe göre 32% ve bir yıl öncesine göre 39% arttı. Bununla birlikte, çeyrekte hisse senedi piyasalarındaki düşüş, şirketin yatırım ve türev zararları kaydetmesine neden oldu. Kaynak

 • Şirket, ilk çeyrekte harcadığı 3,2 milyar dolar ve 2021’in dördüncü çeyreğinde harcadığı 6,9 milyar dolar karşısında, çeyrek boyunca neredeyse 1 milyar dolarlık adi hisse senedi satın alarak hisse geri alımlarını azalttı.

CVS Health (CVS): Wall Street Journal’ın Pazar günü bildirdiğine göre CVS Health, evde sağlık hizmeti şirketi Signify Health’i (SGFY) satın almakla ilgileniyor. 

 • Şirket, sağlık sigortacılarının ve doktor uygulamalarının değere dayalı ödeme programları oluşturmasına yardımcı olmak için analitiği kullanan bir sağlık platformu sunuyor. Kaynak

Amazon (AMZN): Amazon, çevrimiçi ev aletleri sektörünün merkezinde yer alma çabaları kapsamında iRobot şirketini 1,65 milyar dolara satın alacağını duyurdu. Kaynak

 • Amazon ve iRobot arasında yapılan satın alma anlaşmasına göre şirket, iRobot’u satın alabilmek için hisse başına 61 dolar ödeyecek. Teklif edilen fiyatın duyurudan önce iRobot’un kapanış fiyatına göre yüzde 22 primli olduğu belirtildi. 

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Küresel Piyasalarda Bu Hafta!
 • Altın: Bir süredir dolardaki çekilme ve resesyon endişelerinin güvenli liman yatırımlarına olan ilgiyi artırmasıyla yükseliş kaydeden altın, istihdamdaki beklentilerin oldukça üstündeki artıştan olumsuz etkilendi.
 • İstihdamdaki sürpriz artışın resesyona ilişkin ılımlı bir hava yaratmasıyla FED’in faiz artırımı konusunda daha rahat davranacağı noktasındaki endişeler de arttı. Faizsiz getiri sunması sebebiyle FED’in agresif tutumları altın fiyatları üzerinde olumsuz bir etki yaratmaktadır. 
 • FED’in sert faiz artışlarına devam edeceğine işaret etmesiyle altın fiyatları iki haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi, yeni haftaya ise yatay bir görünümle başladı.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol: Brent petrol fiyatı, arz sıkıntısı endişeleri, yavaşlayan talep beklentileri ve zayıf ekonomik verilerin fiyatlar üzerinde baskı oluşturmasıyla geçtiğimiz hafta 9,3%’ten fazla düştü. Petrolde geçtiğimiz hafta endişelendiren talep görünümüne ilişkin olumsuz fiyatlamalar yeni haftanın ilk işlemlerinde de etkisini hissettirdi. 
 • Goldman Sachs Group Inc. analistleri, 7 Ağustos tarihli notta, petrol piyasasının cari fiyatlarla sürdürülemez açıklarda kalacağını beklemeye devam ettiklerini belirtti.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. 

Küresel Piyasalarda Bu Hafta!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı