Borsa Yorumları

Küllerinden Yeniden Doğması Beklenen Elektrikli Araç Hisseleri!

Küllerinden Yeniden Doğması Beklenen Elektrikli Araç Hisseleri!
Google News Icon Takip Et

Evercore ISI’dan yapılan açıklamaya göre elektrikli araç hisseleri zor bir yıl geçirmiş olsa da, nakavt sayımına başlamak için henüz erken. 

Analist Chris McNally, geride bıraktığımız yılın Fisker (FSR), Rivian Automotive (RIVN) ve Lucid Group (LCID) gibi yeni doğmuş elektrikli araç üreticileri için beklentilerin yeniden gözden geçirilmesi gereken bir yıl olduğunu aktardı. Bu şirketlerin hisseleri son 12 ayda 65%’ten fazla değer kaybetti. 

McNally bu üç hisseyi ele aldığı kapsamlı bilgilendirme yazısında, “Daha önce ‘yüksekten uçan’ elektrikli araç hisseleri arasından seçilmiş birkaç hissenin, on yıllık dönemin ortalarından itibaren seri üretime geçecek şekilde ilerlerken, artan tüketici ve yatırımcı ivmesine karşı ölçülü bir getiri yoluna hazır olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Analist, sektörde benzersiz bir pozisyona ve “önümüzdeki on yıl içinde büyük bir oyuncuya dönüşme” potansiyeli olan Fisker, Rivian ve Lucid’in, Anka Kuşu gibi kendi küllerinden yeniden doğacağını belirtti. 

Bu üç şirketin her birinin, büyümekte olan elektrikli araç pazarında seçkin bir pazara açılma pozisyonuna sahip olduğunu vurguladı.

Fisker

Evercore ISI verilerine göre en ümit veren hisse Fisker. Hisse için “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notu veren kurum, salı günkü kapanış fiyatının yaklaşık 107% yukarısına işaret eden 15 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi. 

Fisker, fason üretici Magna Steyr ile olan iş birliğinden kısa vadede yarar sağlayabilir. Fisker araçlarını kendisi tasarlayıp geliştirmekle birlikte, üretim aşamasını Magna Steyr’a bırakıyor. McNally, Rivian ve Lucid’in 2026’ya kadar ihtiyaç duyacakları 5-8 milyar dolarlık sermaye fonu ihtiyacından Fisker’in bu sayede kurtulmasını sağlayacağını belirtti. Fisker’in önümüzdeki yıl için muhtemelen 400-800 milyon dolar arasında bir fona ihtiyacı olacağını aktardı. 

Analist, şirketin elektrikli araç pazarında şu an itibarıyla ihmal edilmiş görünen, ileri teknoloji özellikler içeren, güzel tasarımlı ve daha küçük SUV araçlar alanında pay sahibi olmayı hedeflediğini de belirtti.

McNally yazısında, “2023 gelir konsensüsüne göre 40-50% artış ve yaklaşık 40 bin teslimat öngörüyoruz. Eski SPAC ile ilgili olumsuz havayı dağıtan ve daha yüksek bir değerlemenin kilidini açan rakamlar.” ifadelerini kullandı. 

Rivian

McNally, Rivian’ın bu üç elektrikli araç üreticisi arasında en büyük ve en iyi finanse edilmiş şirket olduğunu ve R1T pikap modelinin büyük övgüler aldığını belirtti. Hisseyi olumlu eğilime uyumlu olarak nitelendiren analist, salı günkü kapanış seviyesinin 21% üzerinde olacak şekilde 35 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi.

2025 için tümüyle yenilenen gelir konsensüsünün ardından şirket için büyümenin hızlanacağı görüşünde. Halihazırda tahminlerin çok yüksek olduğuna inanıyor.

McNally yazısında ayrıca, ”O halde hem üretim hem de dağıtım açısından bir dikey bütünleşmenin ve markalaşma avantajının öne çıkmaya başladığını görmeliyiz.” ifadelerine yer verdi.  

2022 yıl sonu itibarıyla Illinois tesisindeki üretim oranı beklentilerin üzerinde gerçekleşirse, kısa vadede yatırımcı güveninin artacağını belirtti. Ayrıca, beklendiği şekilde, 2025-2026’da Georgia’da ikinci fabrikanın açılması halinde bu güvenin orta vadede de artacağını sözlerine ekledi. Şirket, kısa vadeli finans güvencesi, 2023 veya 2024’te muhtemel sermaye artışı ve yeni geliştirdiği ve uygun fiyatla satışa sunacağı R2 modelinin tam zamanında yani 2026’da piyasaya sürülmesinin garanti altına alınması gibi başka bazı avantajlara da sahip. 

Lucid

McNally, Lucid’in, büyük amaçlar peşinde koşan bir elektrikli araç üreticisinin somut bir örneği olduğunu ifade etti. 

Analist yazısında, “Lucid hem geniş kapsamlı bir dikey bütünleşme hem de ilk Air Sedan (80-150 bin dolar) ile ultra-seçkin elektrikli araç segmentini hedefleyen lider bir elektrikli güç aktarma organı avantajına sahip. Ayrıca daha da seçkin Gravity SUV ile daha uygun fiyatlı CUV (piyasa sürülme tarihi daha sonra belirlenecek; 2027 veya 2028 olabilir) ile ilgili planları var” ifadelerini kullandı. 

Bununla birlikte, hisseyi hafif negatif eğilimle beklentilere uygun bir şekilde derecelendirme analist, “Lucid’in hem toplam erişilebilir pazar büyümesi hem de yüksek fon gereksinimleri bağlamında uzun bir yolu var.” dedi. Analistin hisse için belirlediği 12 dolarlık fiyat hedefi, salı günkü kapanış seviyesine kıyasla yaklaşık 23%’lük bir yükseliş potansiyeli anlamına geliyor. 

Analist, “Lucid’in geliştirdiği teknoloji sınıfının en iyisi olmakla birlikte, bu durumu faydaya dönüştürme yolu halen net değil.” ifadelerini kullandı.

2027’den önce tanıtımı yapılacak yeni ve daha ucuz bir model, hisse açısından olumlu bir katkı sağlayabilir. Arıca analist, Suudi Arabistan’ın 3,4 milyar dolarlık yatırımının ve 8 milyar dolar gelir elde etme öngörüsünün netliğe kavuşmasının hisseye yönelik iyimserliği artırabileceğini söyledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC