Borsa Yorumları

Kroger’e Yüksek Not!

November 10, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Kroger’e Yüksek Not!

Evercore ISI’dan gelen açıklamaya göre, Kroger (KR) hissesi almanın şu an tam zamanı. 

Çarşamba günü, market zincirinin notu yataydan “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine, fiyat hedefi ise 49 dolardan 56 dolara yükseltildi. Bu durum hissenin çarşamba günkü kapanış rakamına kıyasla 18% yükselebileceğini gösteriyor.

Analist Michael Montani, “Ev yemeği kategorisinde fiyatların düşmesiyle birlikte gıda enflasyonunun uzun vadede artacağına dair görüşümüz güçlenirken, KR’nin risk-getiri oranını olumlu buluyoruz” ifadelerini kullandı.

Kroger ile Albertsons’un birleşme işlemlerinin tamamlanması ile birlikte geleceğe dönük yükseliş potansiyelini gören ve hisseye ilişkin boğa yaklaşımı daha da güçlenen Montani, “Bir boğa hareketi olursa, KR-ACI birleşmesi minimal bir satışla sonlanır ve hisse 35% yani 70 dolar değer artışı ile odak noktası haline gelir.” dedi.

Tüketici Harcamaları

Evercore market sektörüne yönelik talep tahminini yukarıya çekti ve tüketiciler dışarıda yemek yerine bunu daha ucuza getirme eğilimde olduğundan yüksek enflasyonun market alışverişlerini artıracağına yönelik beklenti nedeniyle Kroger’in önümüzdeki yıla ilişkin satış beklentisi 3,3% yükseldi.

Montani, “Sektöre ilişkin değerlendirmelerimiz, [Sprouts Farmers Market]’in enflasyonist görünümü ve gıda analistimiz Dave Palmer’ın yorumları, fiyat artışlarının daha çok 2023 yılının ilk yarısında gerçekleşeceğine işaret ediyor. ACI’nın da aynı rüzgarı arkasına alma olasılığı yüksek olduğundan, yükselecek satış rakamlarıyla birlikte hisse başına kazanç öngörümüzü 2% yükseltiyor ve 4,20 doların üzerine çıkarıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bunun yanı sıra, Evercore tarafından yapılan bir araştırma, marketlerin, zayıflayan makroekonomik ortamın oluşturacağı karşıt rüzgarlara daha dayanıklı olacak şekilde pozisyon aldıklarını gösteriyor.

Albertsons ile Birleşme

Albertsons ile planlanan birleşme, Kroger hisselerinin yıl sonunda ekstra değer kazanmasına neden olabilir.

Eğer bu birleşme umulduğu şekilde sorunsuz olarak gerçekleşmezse veya fiyatlardaki düşüşler Kroger’in satışlarını olumsuz etkilerse Evercore’un öngördüğü yükseliş gerçekleşmeyebilir.

Rapora göre, birleşme gerçekleşmezse bu durum boğa yaklaşımını ortadan kaldırır; ancak Kroger düşük kaldıraç ve rekabetçi anlayışı sayesinde kârlılığını sürdürür.

Yine de bu riskin büyük oranda hisseye yansıdığı ve Kroger’in S&P 500 ve Walmart’a kıyasla değer kazandığı görülüyor.

Kroger’e Yüksek Not!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC