Ekonomi ve Finans Haberleri

Kritik ABD Enflasyon Verisi Açıklandı! FED, Bu Veriye Odaklanacak!

January 12, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Kritik ABD Enflasyon Verisi Açıklandı! FED, Bu Veriye Odaklanacak!

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu tarafından aralık ayı yıllık enflasyonu beklentilere paralel 6,5% olarak açıklandı.

  • Enflasyonun önemine, etkilerine ve nasıl okunması gerektiğine yazımızın “Sözlük” bölümünden ulaşabilirsin.

Aylık olarak, aralık ayında enflasyon -0,1% olarak kaydedildi. 

Açıklanan verilere göre, aralık ayında gıda ve enerji hariç tutularak hesaplanan çekirdek aylık enflasyon 0,3%; yıllık enflasyon ise 5,7% olarak kaydedildi.

  • Çekirdek Enflasyon Nedir? Gıda ve enerji fiyatlarının görece daha oynak olmasından dolayı bu iki kalem dışındaki ürün ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişimleri aylık olarak ölçer. 
  • Neden Önemlidir? Bu iki değeri hesaplamaya dahil etmediği için “çekirdek enflasyon” olarak adlandırılan değer, enflasyondaki değişime dair daha net bir resim sunar.

📈 Borsaları Nasıl Etkiler?

JPMorgan analistleri enflasyon verisi ve borsalara etkisi ile ilgili bazı ihtimalleri değerlendirdi. Analistlere göre enflasyon 6,4%’ün altında gelmesi durumunda ki buna 20% ihtimal veriyorlardı. S&P 500 3% – 3,5% arasında yükseliş kaydedebilir.

6,4% – 6,6% arasında gelen bir enflasyon okumasına 65% ihtimal veren analistler böyle bir durumda S&P 500’ün 1,5% – 2% yükseliş kaydedebileceğini belirtmişlerdi.

Öte yandan analistler, 15% ihtimalle 6,6% üstünde gelen bir enflasyon durumunda ise S&P 500’de 2,5% – 3%’lük bir aşağı yönlü hareket görebileceklerini belirtmişlerdi.

Kritik ABD Enflasyon Verisi Açıklandı! FED, Bu Veriye Odaklanacak!

2022 yılında borsalar üzerindeki belirleyici olan en büyük katalizör FED’in faiz artırım ve bilanço daraltma planları oldu. Elbette bu hamlelerin sebebi ise 40 yılın zirvelerine ulaşan enflasyondu.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, “enflasyonu düşürmeye güçlü bir şekilde bağlı olduklarını” sık sık dile getiriyor.

FED’in 2021 kasım ayı toplantısında ekim ayına ilişkin enflasyon verisi ile artık enflasyonun geçici olmadığını anladı. O zamana kadar enflasyonun geçici olduğuna ilişkin söylemler mevcuttu ama son bir yıldır biliyoruz ki enflasyon geçici değil ve şimdilik geçesi de pek yok. 

FED’in ilk pivot sinyali 2021 kasım ayında gelmişti ve hatta mart ayıyla birlikte FED; 1980’den bu yana yapmadığını yaparak şahin faiz artışı serisini başlatmıştı. Bu serinini borsalara hiç iyi gelmediği ise malumunuz.

Analistler, ABD’de enflasyon verisindeki düşüş eğiliminin sürmesinin FED’in sıkı para politikalarının etkisini gösterdiğine dair umutları artıracağını düşünüyor. 

​​ABD borsaları, 2023 yılının ilk günlerini ılımlı bir ralliyle geçirdi. Bugün açıklanan ABD enflasyon verileri ise bu rallinin test edileceği önemli bir dönemeç diyebiliriz. Zira enflasyondaki son durum ABD Merkez Bankası’nın (FED) bir sonraki faiz kararı için belirleyici nitelikte.

📚 Sözlük

  • Nasıl Okunmalıdır? ABD ekonomisinin durumuna göre okunması da değişir. Şu anda ABD yüksek enflasyon ile mücadele ettiği için, beklentilerin altında kalan bir verinin ABD borsalarına pozitif etki etmesi beklenirken, üstünde gelen bir verinin de enflasyonist endişeleri körüklemesi ve negatif etki etmesi beklenebilir.
  • Detaylı Yorum: Makro verileri yorumlarken “dudak payı” bırakmak önemlidir. Beklentilerin üzerinde gelen bir verinin “ne kadar üzerinde veya altında” geldiği de çok önemlidir. Kimi zaman, kimi veriler bu dudak payında kalarak piyasaları çok fazla etkilemeyebilir.
  • Neyi Etkiler? Tek bir sektör veya hisse grubundan çok, tüm ABD borsalarını etkileme gücüne sahiptir.

Kritik ABD Enflasyon Verisi Açıklandı! FED, Bu Veriye Odaklanacak!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı