Kripto Para Haberleri

Kripto Rallisi Devam Ediyor: Bitcoin 45 Bin Doları Aştı

January 2, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Kripto Rallisi Devam Ediyor: Bitcoin 45 Bin Doları Aştı

Çeşitli olumlu gelişmelerle geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren yükselişe geçen Bitcoin, yeni yılın ilk işlem gününde 45 bin doların üzerine çıkarak Nisan 2022’den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) onaylanacağına yönelik iyimserlik ve Bitcoin’in bu yılki yarılanması sonrası beklenen ralli, kripto para birimlerinin 2024’e yeşilde başlamasına yol açtı. 

Bu beklentilerle 2023’te 152% değer kazanan Bitcoin’in ETF’in onaylanması durumunda yükselişini sürdürmesi bekleniyor. Öyle ki JPMorgan kripto varlıkların dünya genelinde 2030 yılında 16 trilyon dolarlık bir değere ulaşacağını tahmin ediyor. 

Toplam 894,5 milyar dolarlık piyasa hacmine sahip Bitcoin, TSİ 14.15’te son 24 saatte 6,80% artışla 42.624 dolar seviyesinden işlem gördü. Bitcoin’in yanı sıra piyasa değeri bakımından en büyük ilk 10 kripto para biriminin performansları ise şöyle:

  • Ether 4,18% artışla 2.400 dolardan,
  • Tether USDt 0,07% artışla 1 dolardan,
  • Solana 10,21% artışla 115,25 dolardan,
  • BNB 2,96% artışla 319,91 dolardan,
  • XRP 2,80% artışla 0,63 dolardan, 
  • USDC yatay seyrederek 1 dolardan,
  • Cardano 4,33% artışla 0,63 dolardan,
  • Avalanche 8% artışla 42,85 dolardan ve 
  • Dogecoin 3,47% artışla 0,09 dolardan işlem gördü. 

🚀 “Kripto Piyasası Bu Yıl Ciddi Bir Büyüme Yaşayacak” 

Goldman Sachs dijital varlıklar başkanı Mathew McDermott, onaylanması durumunda bir Bitcoin ETF’inin “piyasadaki likiditeyi genişleteceğini ve derinleştireceğini” belirtiyor:

Peki, neden? Çünkü bir ETF varlıklara pek ilgi getektirmeyen bir şekilde kurumların alım satım yapabileceği bir ürün sunuyor.

Öte yandan kripto para piyasalarını çevreleyen bu iyimserliğin tek nedeni ETF değil. Dünya genelinde birçok büyük merkez bankasının faiz indirimlerine gideceğine yönelik güçlenen beklentiler de yaklaşık bir yıl önce FTX borsasının çöküşü ile kripto piyasasını çevreleyen kara bulutların dağılmasına yardımcı olabilir. 

Kripto piyasası bu yıl ciddi bir büyüme deneyimleme yolunda ilerliyor.” diyen HashKey Capital’dan Jupiter Zheng, “Bu büyümeyi destekleyecek en büyük faktörler arasında ise spot ETF’lere yönelik yatırımcı ilgisi, Bitcoin yarılanması ve ABD başta olmak üzere dünya genelinde merkez bankalarının daha yumuşak para politikalarını benimseyeceği beklentileri yer alıyor.” yorumunu yapıyor. 

Kripto Rallisi Devam Ediyor: Bitcoin 45 Bin Doları Aştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, CoinMarketCap, Reuters, Forbes