Kripto Para Haberleri

Bitcoin Yarılanma Rallisi: Geçmiş, Neler Gösteriyor?

December 26, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Bitcoin Yarılanma Rallisi: Geçmiş, Neler Gösteriyor?

Bitcoin, Nisan 2024’te gerçekleşecek olan ve kripto para borsaları ve yatırımcılarının büyük bir heyecanla beklediği önemli bir teknik gelişmeye hazırlanıyor. Bu gelişmenin ismi de yarılanma. 

Bitcoin, yaratılan ve madencilere verilen yeni bitcoin arzını kabaca her dört yılda bir 50% azaltmaya programlandığından, birçok yatırımcı yakından izlenen bu olayın fiyat artışları için bir katalizör olmasını bekliyor.

CCData tarafından sağlanan verilere göre, 2012, 2016 ve 2020’de gerçekleşen önceki üç yarılanmanın ardından, Bitcoin bir sonraki yılın sonuna kadar üç haneli yüzde kazançlar gördü.

Ancak veriler, Bitcoin’in yarılanma sonrası performansının kısa vadede karışık olduğunu da gösteriyor. Tarihsel yarılanmaları takip eden iki ayda, Bitcoin getirileri ortalama 16% civarındaydı – bu, kripto paranın yıl boyunca yaşadığı dalgalanmaya kıyasla önemli bir kazanç değil. 

Bitcoin, 28 Kasım 2012’deki ilk yarılanmanın ardından yaklaşık 45%’lik bir ralli yaptı. Ancak CCData’nın verilerine göre 9 Temmuz 2016’daki ikinci yarılanmadan sonra fiyatlar 5,5% oranında düştü. 

CCData araştırma analisti Jacob Joseph “Tarihsel veriler, Bitcoin’in yarılanma olaylarının ardından tipik olarak önemli fiyat kırılmaları ve yüksek getiriler yaşadığını gösteriyor. Ancak, fiyatların yaklaşık üç ay boyunca düşük kaldığı ikinci Bitcoin yarılanma döngüsü sırasında gösterildiği gibi, bu eğilim garanti değil.” diyor.

Citi tarafından yapılan araştırmaya göre, Bitcoin göreceli olarak 2016 ve 2020 olaylarının ardından rakibi Ether’in de altında performans gösterdi. Bu durum, genel piyasa kazançlarına kıyasla daha iyi performans göstermenin yarılanma dönemlerinde tahmin edilmesinin zor olduğunu gösteriyor.

Yarılanma 2024’ün ikinci çeyreğinde gerçekleşecek ancak bu olayı çevreleyen yatırımcı coşkusunun yanı sıra BlackRock’ın (BLK) Bitcoin borsa yatırım fonunun kabul edileceği beklentileri, Bitcoin’in 43 bin dolar seviyesini görmesini sağladı. 

Toplam 837 milyar dolarlık piyasa hacmine sahip Bitcoin, TSİ 17.30’da son 24 saatte 2,08% düşüşle 42.745 dolar seviyesinden işlem gördü. Bitcoin’in yanı sıra piyasa değeri bakımından en büyük ilk 10 kripto para biriminin performansları ise şöyle:

  • Ether 1,89% düşüşle 2.246 dolardan,
  • Tether USDt 0,03% düşüşle 0,999 dolardan,
  • Solana 0,58% düşüşle 114,60 dolardan,
  • BNB 12,38% artışla 300,34 dolardan,
  • XRP 1,94% düşüşle 0,62 dolardan, 
  • USDC yatay seyrederek 1 dolardan,
  • Cardano 0,90% artışla 0,62 dolardan,
  • Avalanche 3,76% düşüşle 46,01 dolardan ve 
  • Dogecoin 0,90% düşüşle 0,09 dolardan işlem gördü. 

Bitcoin Yarılanma Rallisi: Geçmiş, Neler Gösteriyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, CoinMarketCap