Kripto Para Haberleri

Kripto Para Madencileri, Bitcoin ETF’lerinden Nasıl Etkilenecek?

January 15, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Kripto Para Madencileri, Bitcoin ETF’lerinden Nasıl Etkilenecek?

Geçtiğimiz hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin borsa yatırım fonlarını (ETF) onaylamasının ardından “haberleri sat” hareketiyle Bitcoin’de görülen düşüşü, kripto para madencisi hisselerin yatırımcıları da yakından izliyor. 

SEC’den gelen onayların ardından kripto para birimlerinin belirleyicisi konumundaki Bitcoin, 49 bin dolar seviyesini gördü. Ancak ilk coşkunun ardından başlayan kâr toplama hamleleriyle Bitcoin ilk kazançlarının silindiği gördü ve 0,01%’lik bir haftalık kayıpla karşı karşıya kaldı. 

Kripto para madencileri de bu satışlarından büyük bir darbe aldı; Marathon Digital ve Riot Blockchain geçtiğimiz haftayı 20%’nin üzerinde kayıplarla tamamladı. 

🤔 Peki, neden? diye soruyor olabilirsin. 

Öncelikle hash oranı, yani Bitcoin ağının verilen emirleri işlemesi için gereken hesap gücü, geçtiğimiz aylarda neredeyse her hafta rekor seviyelere ulaşıyordu. JPMorgan analisti Reginald Smith’e göre bu da kripto para madencilerinin marjlarına zarar veriyor. 

Smith, Bitcoin’in 2023’teki 157%’lik rallisinden destek alarak hash oranının son dört ayda 30%’un üzerinde yükseldiğini belirtiyor. 

İkinci olarak yatırımcılar, ETF gelişmelerinin ortasında Bitcoin’in fiyatını da yakından takip ediyor. Çünkü Bitcoin yakın zamanda 50 bin ile 55 bin dolar aralığına ulaşmadığı takdirde, daha küçük madenciler yeterli sermayeyi elde edemeyebilir ve faaliyetlerini korumakta zorlanabilir. 

Compass White analist Chase White, “2024’te düşük borca sahip ve bilançolarındaki Bitcoin ve nakit arasında bol likiditeye sahip daha düşük maliyet eğrisindeki madenciler öne çıkacak.” yorumunu yapıyor. 

Daha eski, daha az verimli madenciler çok daha az kâr sunuyor ancak hâlâ faaliyette kalabilecek kadar kârlılar ve bu da diğer oyuncuların marjlarına zarar veriyor.” diye devam eden White, Bitcoin’in 45 bin dolar veya daha düşük bir seviyede işlem görmesi durumunda, “sadece düşük maliyet gücüne sahip, en verimli ve en yeni madencilerin ayakta kalabileceğini” belirtiyor. 

Bitcoin fiyatı ve madenciler arasındaki bu dinamik ayrıca, Bitcoin yarılanması öncesinde de öne çıkıyor. 

✍️ Bitcoin yarılanması, Bitcoin kodunda da yer aldığı üzere her dört yılda bir Bitcoin madenciliği karşılığında verilen ödülün yarıya indirilmesidir. 

Yarılanma, arzın azalması sebebiyle gerçekleştikten altı ile dokuz ay sonra Bitcoin fiyatında büyük rallilerin görülmesine neden olabiliyor. Ancak madalyonun diğer yüzünde, ödülün azalması madencilerin gelirlerinin de darbe alması anlamına geliyor. 

Genel olarak Wall Street; ETF onayları, yarılanma ve Fed’den gelecek potansiyel faiz indirimleri olmak üzere Bitcoin’in üç katalizörden destek alarak artacağını düşünüyor. Bu kapsamda Compass White, Bitcoin’in yıl sonunda 75 bin dolara ulaşacağını öngörüyor. 

White, bu görünümde en çok özel madencilerin zorlu bir dönemden geçeceğini çünkü bu madencilerin halka açık madencilere göre sermayeye daha zor eriştiğini belirtiyor. 

Analistin favori madenci hisseleri arasında da bu isimler yer alıyor:

  • Marathon Digital (MARA)
  • Riot Platforms (RIOT)
  • Iris Energy (IREN)
  • CleanSpart (CLSK)
  • Cipher Mining (CIFR)
  • Bitfarms (BITF)

Kripto Para Madencileri, Bitcoin ETF’lerinden Nasıl Etkilenecek?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC