Kripto Para Haberleri

Kripto Para Hisseleri Neden Ralli Yapıyor?

Şubat 27, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Kripto Para Hisseleri Neden Ralli Yapıyor?

Bugünün piyasa öncesi işlemlerinde yeşilde seyreden hisseler arasında kripto para birimleriyle ilişkili hisseler ön plana çıkıyor. Peki bunun sebebi ne?

1 trilyon doların üzerinde piyasa değeriyle kripto para birimlerinin belirleyicisi konumundaki Bitcoin’deki fiyat hareketleri, haliyle Bitcoin’le ilişkili şirketlerin hisse fiyatlarıyla bir korelasyona sahip.

Bu hisseler arasında kripto para birimi madencilerinden yazılım şirketlerine ve borsalara kadar çeşitli isimler yer alabiliyor. 

Dolayısıyla Bitcoin’in dünkü yukarı yönlü sıçraması da bu hisselerin performansında yukarı yönlü bir yükseliş dalgasına yol açtı. 

Son bir haftada 10%’a yakın değer kazanan Bitcoin, dün neredeyse son iki yılın ardından ilk kez 57 bin dolar bandını aştı. Bugün ise TSİ 13.00’te son 24 saat içinde 11% değer kazanan Bitcoin 56 bin 737 dolardan işlem gördü.

Bitcoin’deki söz konusu yukarı yönlü hareket, MicroStrategy’nın (MSTR) yüklü bir miktarda Bitcoin satın alma hamlesiyle de desteklendi. 

Bitcoin’in yanı sıra piyasanın en değerli ikinci kripto para birimi Ether de 7% artışla 3 bin 254 dolara yükseldi. Ether, blokzinciri Ethereum’un başarılı Shanghai ve Capella sert çatallanmalarıyla şubat ayında şimdiye kadar 45% yükseldi. 

Dünkü hareketlerin ardından kripto paralarla ilişkili hisseler 10%’un üzerinde yükselişler sergiledikten sonra yukarı yönlü hareketlerine bugün de devam etti; Coinbase (COIN) 5%, Robinhood (HOOD) 4%, MicroStrategy 6%, Riot Blockchain (RIOT) 5%, Cipher Mining (CIFR) 9%, Marathon Digital (MARA) 8%, Hive Blockchain (HIVE) 4%, TeraWulf (TERA) 9%, CleanSpark (CLSK) 10%, Iris Energy (IREN) 10% yükseldi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Coinmarketcap, Forbes