Borsa Yorumları

Korkuyu Satın Alın, Aynı Warren Buffett Gibi!

November 25, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Korkuyu Satın Alın, Aynı Warren Buffett Gibi!

Herkes ucuza alıp pahalıya satmak ister. Ancak, özellikle düşmekte olan bir piyasa ortamında bunu söylemek, yapmaktan daha kolay. S&P 500 yıl başından bu yana 16,5% düşüş kaydetti.

Ancak hisse senetlerinden para kazanabilmek için illa ralli yapan bir piyasaya ihtiyacınız yok;  kâr paylarını da toplayabilirsiniz.

Kâr payı yatırımcıları yükselecek ya da düşecek hisseleri yakalamaya çalışmak yerine arkalarına yaslanıyor ve temettü gelirlerinin birikmesini bekliyor.

Bir defasında bu konuya parmak basan Warren Buffett, “Wall Street hareketten para kazanıyor. Siz ise hareketsizlikten para kazanıyorsunuz” demişti.

AT&T (T)

Her ay internet ve cep telefonu faturalarımızı ödüyoruz. Bunun acısını çıkarmak istiyorsanız, bu hizmetleri sunan şirketlerin temettülerini toplama konusunu masaya yatırabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, AT&T dünyanın en büyük iletişim hizmetleri şirketlerinden biri. ABD’de 100 milyondan fazla tüketici bu şirketin mobil ve geniş-bant hizmetlerinden faydalanıyor. Şirket aynı zamanda Fortune 1000 şirketlerinin neredeyse tamamına da bağlantı ve akıllı çözüm hizmetleri sağlıyor.

Kablosuz bağlantı ile internet hizmetleri modern şirketler için vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğundan, AT&T’nin tekrarlayan istikrarlı bir geliri var.

Şirket hisse başına üç ayda bir 27,75 sentlik bir temettü ödemesi yapıyor ve bu rakam yılda 5,9% gelir anlamına geliyor.

Raymond James analisti Frank Louthan AT&T için “GÜÇLÜ AL” notu vererek, 24 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi. AT&T hisselerinin halihazırda 18,90 dolardan işlem gördüğünü dikkate aldığımızda bu fiyat hedefi hissenin 27% yükselme potansiyeline sahip olduğuna işaret ediyor.

Realty Income (O)

Realty Income, 11.700’den fazla uzun vadeli kira sözleşmesi yapılmış taşınmaza sahip bir gayrimenkul yatırım ortaklığı.

Her türlü güçlükten başarıyla çıkabilen ve ayakta kalan Walmart, CVS Pharmacy ve Walgreens gibi şirketler yatırım ortaklığının en önemli kiracıları arasında.

REIT, esasında toplam kira gelirlerinin yaklaşık 43%’ünün yatırım grubundaki kiracılarından geldiğini öne sürüyor. Çok çeşitli ve yüksek nitelikli kiracı tabanı Realty Income şirketinin kayda değer miktarlarda temettü ödemesi yapmasına imkan veriyor.

Daha fazla bilgi için: Piyasa düşükken daha iyisiyle takas edin: “Her nesilde bir kez” görülen fırsatları (acemi olsanız bile) yakalamak için en iyi yatırım uygulamaları işte burada

Üstelik, temettü dağıtan şirketlerin çoğu üç ayda bir ödeme yaparken Realty Income hissedarlarına her ay ödeme yapıyor.

Hissenin gelir oranı halihazırda 4,6%.

Morgan Stanley analisti Ronald Kamdem, Realty Income için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu vererek, mevcut seviyesinin yaklaşık 13% üzerine işaret edecek şekilde 74 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi.

MPLX (MPLX)

MPLX, AT&T gibi her gün kullanılan bir isim değil. Yine de ciddi gelir avcıları için göz ardı edilmemesi gereken bir hisse.

Merkezi Findlay Ohio’da bulunan MPLX, orta akım enerji altyapı varlıklarına yönelik sahip olma, işletme, geliştirme ve satın alma faaliyetleri için Marathon Petroleum tarafından kurulmuş bir ortaklık.

Bu ortaklık üç ayda bir hisse başına 77,50 sent nakdi temettü dağıtıyor. Hissenin 33,73 dolar seviyesinden işlem görmekte olduğunu dikkate aldığımızda bu temettü yıllık 9,2%’lik oldukça yüklü bir getiri anlamına geliyor.

MPLX üçüncü çeyrekte, üç aylık nakdi temettü miktarının 1,58 katı olan 1,26 milyar dolarlık bir dağıtılabilir serbest nakit akışı sağladı.

Hisse aynı zamanda yılbaşından bu yana, aynı dönemde çift haneli bir kayıp yaşayan S&P 500’ün aksine 12,8% değer kazandı.

Wells Fargo analisti Michael Blum ufukta daha fazla yükseliş olduğunu aktarıyor. MPLX için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu veren Blum, halihazırdaki hisse değerinin yaklaşık 19% üzerini işaret edecek şekilde 40 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi.

Korkuyu Satın Alın, Aynı Warren Buffett Gibi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: YAHOO