Bültenler

Korku ve Açgözlülüğün Savaşı

June 17, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Korku ve Açgözlülüğün Savaşı

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

Korku ve Açgözlülüğün Savaşı
 • Resmi beklentilerin üzerinde gelse de, piyasa beklentilerine paralel olarak gelen faiz artırımıyla yükselen borsalar, işin gerçeğini bir gün arayla kavrayabildiler. 
 • Böylelikle açgözlülük ve korku, büyük bir savaş içerisine girdi diyebiliriz. 
 • Açgözlülük: Borsalar Eylül 2020 seviyelerine ve Google, Microsoft, Tesla gibi devler son 1 yılın en düşük seviyelerine gerilemişken, yatırımcılarda oluşan “dipten toplama” arzusu açgözlülüğü artırıyor.
 • Korku: Bu hafta gelen 75 baz puan ve Powell’ın yaptığı açıklamada, gelecek toplantılarda 75 baz puan artırımına gidilebileceğini söylemesi ise resesyon korkularını körüklüyor.
 • Sonrası? Borsanın bundan sonraki yol haritasında yükselişleri, sert düşüşler yaşamış hisselere duyulan iştah yönlendirecek. Düşüşleri ise önümüzdeki enflasyon, işsizlik, perakende ve ekonomik büyüme verileri yönlendirecek. 
Korku ve Açgözlülüğün Savaşı

💎 Değerli Madenler

Altın, merkez bankalarından gelen faizleri artırma haberlerinin etkisiyle faizsiz getiri sunmasından kaynaklı baskılanarak haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor. Öte yandan enflasyon görünümü sebebiyle oluşan resesyon endişeleri ise güvenli liman özelliği olan altına olan ilgiyi canlı tutarak fiyatları destekliyor.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, nisan ayından bu yana ilk haftalık düşüşüne hazırlanıyor. Petrol fiyatları genel olarak enflasyon kaynaklı sıkılaşma haberlerinin geldiği haftada resesyon endişelerinin petrole olan talebi etkileyebileceği düşünceleri ile aşağı yönlü hareket ediyor.

 • JPMorgan analistleri, emtia fiyatlarının arz ve stoklardaki sıkışıklık nedeniyle yükselerek yatırımcısına güçlü getiri sağlamaya devam edebileceğini düşünürken analistlerin, fiyatlarda 10%’luk bir ralli beklentisi bulunuyor. Spesifik olarak petrol fiyatlarının kısa vadede 150 doların üstünde olmasını bekliyorlar.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Korku ve Açgözlülüğün Savaşı

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Korku ve Açgözlülüğün Savaşı

Adobe (ADBE)

 • Adobe hisseleri, hisse başına kâr ve gelir olarak analist beklentilerini aşsa da analistlerin beklentilerinin altında kalan tüm yıl beklentilerini açıklamasının ardından perşembe günü kapanış sonrası işlemlerde 5%′e kadar düştü. Kaynak

 • Şirket, Ukrayna’daki savaşa, döviz kuruna ve yaz mevsimselliğine dikkat çekti. Microsoft ve Salesforce da son haftalarda beklenenden daha kötü tahminler yayınladıklarında para biriminin etkisini belirttiler. ABD doları, Federal Rezerv’in enflasyonu durdurmak için faiz oranlarını yükseltmesiyle bu yıl euro, Japon yeni ve diğer para birimleri karşısında güç kazandı.

 • Adobe’nin finans şefi Dan Durn, analistlerle yaptığı bir konferans görüşmesinde, çeyrekteki ekonomik ortamın “belirsiz” olduğunu söyledi. Öte yandan yönetimin, şirketin rekabetçi işgücü piyasası olarak adlandırdığı yetenek kazanımındaki başarısından memnun olduğunu söyledi.
Korku ve Açgözlülüğün Savaşı

Twitter (TWTR)

 • Elon Musk, perşembe günü şirketi 44 milyar dolarlık satın alması öncesinde Twitter çalışanlarına hitap etti. Kaynak

 • Tesla ve SpaceX CEO’su, şirketi bu yılın başlarında satın almayı kabul etti, ancak o zamandan beri, Twitter’ın sahte veya spam hesapların sayısını doğru bir şekilde açıklamadığını iddia ederek anlaşma hakkında tereddüt gibi görünen şeyleri dile getirdi.

 • Musk’a Twitter’ı neden sevdiğini sorduklarında “Twitter’da çok şey öğreniyorum. Mesaj vermenin harika bir yolu, bazı insanlar kendilerini ifade etmek için saçlarını kullanıyor, ben Twitter kullanıyorum” ifadelerini kullandı.

 • Toplantı sonrası çalışanlar; işten çıkarmalar, uzaktan çalışma, içerik denetimi ve çeşitlilik önlemlerine daha az odaklanma konusundaki endişelerinin çoğunun doğrulandığını ifade ettiler.

 • Toplantıya katılanların aktardıklarına göre Musk, Twitter’ın günlük 1 milyar aktif kullanıcıya ulaşmasını istiyor.
 • Ayrıca Elon Musk CEO olmayı umursamadığını belirterek. Ürünü belirli bir yöne götürmeyi umursadığını, ancak başlıklara fazla takılmadığını söyledi.

 • Musk, Twitter’da kullanıcıların istediklerini söylemelerine izin verilmesi gerektiğini de özellikle vurguladı.

 • Ayrıca, Twitter’daki işten çıkarmaların mali durumuna bağlı olacağını da söylerken Musk’ın yüz yüze çalışmaya karşı güçlü bir önyargısı var.
Korku ve Açgözlülüğün Savaşı

Boeing (BA)

 • Şirketin ticari uçak bölümü başkanı perşembe günü yaptığı açıklamada, Boeing 787 Dreamliner’ı hizmete döndürme konusunda “neredeyse hazır” dedi. Kaynak

 • Şirket, düzenleyiciler ve kilit tedarikçilerle birlikte karbon kompozit çerçeveleri gözden geçirdi ve Londra’daki bir Birleşik Krallık Havacılık Kulübü etkinliğinde Stan Deal “sürekli ilerleme var” dedi. Boeing’in, uzun bir uçuştan sonra 737 MAX’ını hizmete geri döndürmekten öğrendiği dersleri kullandığını söyleyen Deal, şirketin Dreamliner üretimine ve teslimatlarına devam etmede “mütevazı adımlarla” ilerleyeceğini de sözlerine ekledi.

 • Bank of America analisti Epstein bu hafta bir notta, mayıs ayı ortası itibariyle, teslim edilmeyen yaklaşık 120 Dreamliner’ın depoda olduğunu veya bazı durumlarda insan saçı genişliğinden daha küçük boşluklar için inceleme ve onarımdan geçtiğini söyledi.

 • Ayrı bir gelişmede, Bloomberg Boeing’in ABD kara tabanlı sistemi için bir füze önleyici teslim ettiğini de bildirdi. 
Korku ve Açgözlülüğün Savaşı

Advanced Micro Devices (AMD), Qualcomm (QCOM)

 • Advanced Micro Devices ve Qualcomm hisseleri perşembe günü yaklaşık 8% düşerek, artan enflasyon endişeleri, baş gösteren durgunluk ve potansiyel arz fazlası endişeleri arasında çip sektörünü keskin bir şekilde aşağı çekti. Kaynak

Korku ve Açgözlülüğün Savaşı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı