Borsa Haberleri

Kontrolmatik Teknoloji’den Dev Enerji Depolama Tesisi Yatırımı

Kontrolmatik Teknoloji’den Dev Enerji Depolama Tesisi Yatırımı
Google News Icon Takip Et

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR), grup şirketlerinden olan Progresiva Enerji Yatırımları ile Harbin Electric International Company’nin yeni enerji depolama tesisi yatırımını hayata geçireceğini duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre söz konusu depolama tesisi Türkiye’nin ilk GWh kapasitesine sahip enerji depolama tesisi olacak ve Tekirdağ’da yer alacak. Yatırıma konu tesis ile 875 milyon kWh saat üretim kapasiteli bir Rüzgar Enerji Santralinin de devreye alınacağı ifade edildi.

Diğer yandan tesisin inşası için Progresiva’nın bugün Çin merkezli Harbin Electric International Company ile EPC anlaşması imzalayacağı bildirildi.

Projede, Progresiva ‘Yatırımcı’, HEI ‘EPC Ana Yüklenicisi’, Pomega ‘Depolama Sistemleri Alt Yüklenicisi’ ve Kontrolmatik ‘Elektrik ve İnşaat Alt Yüklenicisi’ olarak görev alacak. 

Kontrolmatik Teknoloji'den Dev Enerji Depolama Tesisi Yatırımı

Proje İçin 300 Milyon Dolarlık Finansman Sağlanacak

Açıklamaya göre proje için Çin’den HEI aracılığı ile 300 milyon dolarlık finansman sağlanacağı ifade edildi. Projede yerli depolama sistemlerini Kontrolmatik grup şirketi Pomega sağlayacakken, Kontrolmatik elektrik ve inşaat işleri kapsamında altyüklenici olarak görev alacak.

1 GWh’lik Tesis 2025’de Devreye Alınacak

Proje kapsamında 1 GWh’lik depolama tesisinin 2025 yılında devreye alınmasının planlandığı ifade edilirken, 250 MW’lık bir Rüzgar Enerji Santrali’nin de bünyesinde bulunacağı belirtildi.

Kontrolmatik Teknoloji'den Dev Enerji Depolama Tesisi Yatırımı

Geçici kabul anlaşmasının ise 2027 yılında gelmesi bekleniyor.

KAP açıklamasında proje kapsamında yer alan detaylar ise şöyle sıralandı:

  •  50 adet 5 MW’lık rüzgar türbini
  • Depolama kapasitesi 1 GWh (250 MW x 4 saat)
  • Şebekeye bağlantı noktası Türkgücü TM (380 kV, 35 km)
  • Santral kapasite faktörü 40% (875.000 MWh/yıl) 

Yapılan açıklamada projenin Türkiye’nin enerji üretimi ve enerji ihracatı konularındaki potansiyeline katkı sağlanmasının beklendiği ifade edilerek şöyle denildi:

“Aynı zamanda ulusal karbon emisyonu azaltma hedeflerine daha hızlı ulaşma konusunda da önemli bir adım atılması öngörülmektedir. Pomega bu projenin 1 GWh depolama kısmının tedarikçisi olarak da yenilenebilir ve temiz enerji gelişimine katkı sağlayacaktır.”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP