BIST Şirket Haberleri

Kontrolmatik (KONTR)’in Enerji Depolama Tesisi Faaliyete Geçiyor

August 18, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Kontrolmatik (KONTR)’in Enerji Depolama Tesisi Faaliyete Geçiyor

Endüstriyel teknoloji, enerji depolama, madencilik ve daha birçok alanda faaliyet gösteren Kontrolmatik Teknoloji, Ankara Polatlı’da enerji depolama tesisi için geri sayımı başlattı. 29 Ağustos’ta resmi olarak faaliyete geçecek olan bu tesis, şirketin enerji depolama alanında atacağı önemli adımlardan biri olacak.

Kapasite Bilgileri ve Hedefler 📈

Kontrolmatik Teknoloji Genel Müdürü Osman Şahin Köşker’in açıklamalarına göre tesisin kapasitesi oldukça iddialı:

  • İlk etap: 500 megawatt saat 
  • İkinci etap: 2.2 megawatt saat
  • Üçüncü etap: 3 gigawatt saat

Köşker, tesisin ev tipi ürünlerden enerji şebekelerine yönelik ürünlere kadar geniş bir yelpazede enerji depolama üniteleri üreteceğini belirtti.

ABD’deki Yatırımlar ve Pazar 🇺🇸🔌

Köşker, ABD’nin Güney Karolina eyaletindeki enerji depolama tesis yatırımının kapasitesinin 3 giga watt saat olduğunu ve doğrudan şebeke ölçeğinde bir enerji depolama tesisi inşa ettiklerini ifade etti. Yenilenebilir enerji yatırımlarının ABD’de desteklenmesi sebebiyle, enerji depolama konusundaki talebin yüksek olduğuna ve ABD pazarının şirket için ilgi çekici olduğuna dikkat çekti.

Kontrolmatik (KONTR)’in Enerji Depolama Tesisi Faaliyete Geçiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı