Borsa İstanbul

Kontrolmatik ABD’de Şirket Kuruyor!

November 28, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Kontrolmatik ABD’de Şirket Kuruyor!

📢 Kontrolmatik ABD’de şirket kuracağını yönelik açıklamalarda bulundu. Açıklamalar, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’nda paylaşıldı.

🔋 KAP detaylarına göre Kontrolmatik Yönetim Kurulu, Powin LLC şirketiyle 7,5 GWh lithium-ion hücre alımına yönelik çerçeve alım anlaşması kapsamında, Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık 3GWh kapasiteli batarya hücresi, batarya paketi ve enerji depolama sistemleri üretim tesisi kurulması amacıyla şirket kurulmasına karar verdi.

Şirketin başlanıç sermayesi 40 milyon dolar olacak. Buna göre Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş.,16 milyon dolar, Kontrolmatik Technologies Inc., 5,6 milyon dolar, Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş. ise 4 milyon dolar ile sermayeye iştirak edecek.

İlaveten, şirketin ABD‘de sağlanan teşviklere başvuru yapacağı da belirtildi. Özellikle de 16/8/2022 tarihinde ABD Kongresinde onaylanan “Inflation Reduction Act (IRA)” kapsamındaki Batarya Hücresi Üretimi: 35 USD/kWh, Batarya Paketi üretimi: 10 USD/kWh olan Production Tax Credit’ten yararlanılması hedefleniyor.

Şirket ayrıca ABD Kongresinde onaylanan IRA teşvikleri hakkında da bilgi verdi. Bu kapsamda kWh başında 45 dolarlık teşviğin 2030 yılına kadar devam edeceği, 2031 ve sonra yıllık 25%’er azaltımlarla 2032’de son bulacağı belirtildi. Bu kapsamda şirket, 2032 yılına kadar yaklaşık 900 milyon doların üzerindeki federal teşvikten yararlanmayı planlıyor. 

👀 KAP açıklaması şöyle:

27.05.2022 ve 30.06.2022 tarihli kap açıklamalarımız doğrultusunda,

Şirketimiz Yönetim Kurulu kararıyla,

1. Yapılan çalışmalar ve Powin LLC ile 7,5 GWh lithium-ion hücre alımına yönelik çerçeve alım anlaşması (OFFTAKE AGREEMENT) doğrultusunda, Amerika Birleşik Devletleri’nde 3GWh/ Yıl kapasiteli batarya hücresi, batarya paketi ve enerji depolama sistemleri üretim tesisi kurulması amacıyla şirket kurulmasına,

2. Şirketin başlangıç sermayesinin 40.000.000 Amerikan Doları olmasına,kurulacak şirkete

– Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş.’ nin 16.000.000 Amerikan Doları,

– Kontrolmatik Technologies Inc.’ nin 5.600.000 Amerikan Doları,

– Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş.’nin 4.000.000 Amerikan Doları,

sermaye payıyla iştirak etmesine

3. Şirketin faaliyet alanında ABD’de sağlanan teşviklere başvuru yapılmasına ve bu bağlamda özellikle 16/8/2022 tarihinde ABD Kongresinde onaylanan Inflation Reduction Act (IRA) kapsamındaki Batarya Hücresi Üretimi: 35 USD/kWh, Batarya Paketi üretimi: 10 USD/kWh olan Production Tax Credit’ten yararlanılmasına,

4. Üretim tesisinin kurulacağı şehir için eyalet bazlı yapılan başvurusunun sonucunun beklenmesine,

5. Gerekli iş ve işlemlerin takibi ve tamamlanması için Bahadır Yetki ve Osman Şahin Köşker’in yetkilendirilmesine,

Oy birliği ile karar verilmiştir.

Bu IRA üretim teşvikleri (toplam 45 USD/kWh) 2030 yılına kadar devam edecek, 2031 ve sonra yıllık 25%’er azaltımlarla 2032’de son bulacaktır. Bu kapsamda 2032 yılına kadar yaklaşık 900.000.000USD üzerinde federal teşvikten yararlanılması planlanmaktadır.

KAP linki: https://www.kap.org.tr/Bildirim/1082565

KONTR Hisse Yorum

Dünyanın en büyük yatırım ve finansal araştırma kuruluşlarından biri olan Morningstar’ın Kontrolmatik hisselerine biçtiği içsel fiyat, şirketin güncel finansal durumunda 149,68 TL olarak gözüküyor. 

Güncel fiyatı olan 181 TL üzerinden bakıldığında bu hesaplamaya göre Kontrolmatik hisseleri 21% primli fiyatlanıyor. 

Kontrolmatik hisselerinin fiyat kazanç oranı da 94,35 olan sektöre kıyasla 136,89’luk fiyat/kazanç (F/K) oranıyla primli işlem görüyor.

KONTR hissesi için 52 haftanın en yüksek seviyesi 229,90 TL’dir, güncelde hisse bu seviyenin altında işlem görmektedir.

Kontrolmatik (KONTR) hissesi için detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kontrolmatik ABD’de Şirket Kuruyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı