Borsa Haberleri

Kontrolmatik, ABD ve Avrupa’da Çin’e Alternatif Olmak için Eurobond ve Halka Arz Planlıyor

Kontrolmatik, ABD ve Avrupa’da Çin’e Alternatif Olmak için Eurobond ve Halka Arz Planlıyor
Google News Icon Takip Et

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR), ABD ve Avrupa’da lityum pil pazarında Çin Teknolojisine alternatif oluşturmak amacıyla ve bahse konu pazarlardaki büyümesini finanse etmek adına tahvil ihracı ve iştiraklerinin halka arzını planlıyor.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan piyasa koşullarına bağlı olarak bu yıl ilk kez yeşil eurobond ihracı gerçekleştirmeyi değerlendirdiklerini açıkladı. Aslanhan ihracın dolar, euro ya da bu para birimlerinde iki dilimli olarak yapılabileceğini dile getirdi.

Kontrolmatik’in mevcut operasyonları, enerji santralleri ve ulaşım için lityum-iyon piller üretmekten, SpaceX ile fırlatılan uyduların işletilmesine kadar uzanıyor.

Çin Arzına Bağımlılığın Azaltılması Alternatiflere Olan Talebi Artıracak

Aslanhan’a göre ABD ve Avrupa’da Çin arzına olan bağımlılığı azaltma çabaları, bu alanlarda alternatiflere olan talebi artıracak. Aslanhan, önümüzdeki 3 ila 4 yıl içinde madencilikten geri dönüşüme kadar tüm batarya değer zincirini kapsayacak şekilde büyümek istediklerini belirtti.

Dışarıda Rekabet, İçeride İşbirliği

Yurt dışında Çin ile rekabet için çeşitli hedefleri bulunan Kontrolmatik, Türkiye’de Çin ile işbirliği yapıyor. Şirket geçtiğimiz ay Harbin Electric Co. Ltd. ile Türkiye’de enerji depolama tesisi inşa etmek üzere anlaşma imzalamıştı. Aslanhan ayrıca hammadde tedarik etmek için Afrika ve Latin Amerika’daki madencilik projelerini incelediklerini söyledi.

Halka Arzların 2’si ABD’de, 2’si Türkiye’de Planlanıyor

Şirket eurobond ihracının yanı sıra, ikisi ABD’de ikisi de Türkiye’de olmak üzere 4 iştirakinin halka arzıyla büyümesini fonlamayı planlıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT