Piyasa Öncesi

Kongre’deki Borç Tavanı Oylaması Öncesinde Borsalar Düşüşle Kapandı

June 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Kongre’deki Borç Tavanı Oylaması Öncesinde Borsalar Düşüşle Kapandı

ABD borsaları, Kongre’nin geçen hafta varılan borç tavanı anlaşmasına yönelik oylama öncesi gerilese de bazı FED yetkililerinin merkez bankasının haziranda faiz artımlarına kısa bir ara vereceğine ilişkin açıklamalarıyla endekslerdeki kayıp çok yüksek olmadı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,6%, Dow Jones 0,4% ve S&P 500 0,6% düştü. 

Analist Yorumu 

ABD Başkanı Joe Biden ve Temsilciler Meclisi’nin vardığı borç tavanı anlaşması, borsa kapanışı sonrası Kongre’den onay aldı. Öte yandan FED tarafından faizlere yönelik açıklamalar geldi. 

FED Yönetim Kurulu Üyesi Philip Jefferson, merkez bankasının haziranda faiz artışlarını durdurabileceğini ancak yılın geri kalanında devam edebileceğini söyledi. 

Analist David Rosenberg, “Borç tavanı tarafındaki olumlu gelişmelere rağmen hisse piyasaları yeniden bocalamaya başladı ve S&P 500’ün gördüğü 4.200’lük düzeyin de tavan olduğu anlaşıldı.” yorumunu yaptı. 

Analist Mike Reynolds da “Piyasalar, borç tavanı anlaşması sonucu bir likidite sorunu göreceğimiz gerçeğini kabullenmeye başlamış gibi görünüyor.” dedi. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Çin’in beklentinin altında gelen imalat PMI verilerinin büyüme endişelerini artırması

2. Borç tavanı anlaşmasının resmiyetine yönelik belirsizlik

3. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) şirketlerdeki görece zayıflık

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Tüketici Ürünleri, Kamu Hizmetleri, Emlak, Sağlık

Zayıf: Finans, Enerji, Ham madde, Sanayi 

Öne Çıkan Hisseler

Hewlett Packard (HPE) görece ılımlı çeyrek dönem satışlarının ardından 7,1% düştü. Şirket, yapay zekâ ürünleri ve hizmetlerinin gelecekte önemli bir gelir kaynağı olacağını düşünüyor. 

Twilio (TWLO), şirkette hissesi olan aktivist bir yatırımcının yönetim kurulunda değişikliğe gitme çağrılarının ardından 11,1% yükseldi. 

Anheuser-Busch (BUD), ürün portföyü satışlarındaki düşüşlere paralel olarak kapanışta 2% geriledi. 

American Airlines Group (AAL), düzeltilmiş kârına yönelik ikinci çeyrek beklentisini artırdı ve dün kapanışta 1,1% yükseldi. 

Kongre’deki Borç Tavanı Oylaması Öncesinde Borsalar Düşüşle Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı