BIST Şirket Haberleri

Koç Holding: İklim Değişikliği Konusunda Aktif Yatırımlar Yapıyoruz

January 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Koç Holding: İklim Değişikliği Konusunda Aktif Yatırımlar Yapıyoruz

Koç Holding (KCHOL) CEO’su Levent Çakıroğlu, Davos Zirvesi’nde yaptığı açıklamada iklim değişikliği konusunda “aktif” yatırımlar yaptıklarını açıkladı.

Çakıroğlu, dijital teknolojileri ve inovasyonu, düşük karbon ekonomisine geçiş için önemli araçlar olarak gördüklerini belirterek ” Biz çok uzun süredir iklim değişikliğini önemli bir iş riski olarak tanımladık ve bu konuda da aktif yatırımlar yapıyoruz. Bu yetkinlikler sayesinde müşterilerimiz için yeni ürünler tasarlıyoruz. Bu da bize rekabetçi avantaj getiriyor. 2050 yılında karbon nötr olma hedefimiz var. Şu anda yol haritamıza uygun gidiyoruz” dedi.

Koç dijital işbirliğiyle entek hidroloji tahmin modelini geliştirdiklerini belirten Çakıroğlu şöyle devam etti:

“Buradaki amaç aynı miktarda suyla daha fazla elektrik üretmek. Bu yapay zeka modeli 56 değişken veriyi kullanıyor. Geçmişe yönelik 25 yıllık veri kullanıldı. Bunun sonucunda da 90% gibi tahminleme başarısına ulaştık. Neticede aynı miktarda suyla daha fazla elektrik üretmeyi ve verimliliği artırmayı başardık. 1 metre su artışı elektrik üretim verimliliğini 1% artırıyor. Bizim amacımız bunu 2,5 metreye kadar çıkarmak.”

Koç Holding: İklim Değişikliği Konusunda Aktif Yatırımlar Yapıyoruz

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT