Borsa Haberleri

Klaviyo, Borsadaki İlk Gününde 9% Yükseldi

September 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Klaviyo, Borsadaki İlk Gününde 9% Yükseldi

Pazarlama ve veri otomasyonu sağlayıcısı Klaviyo (KVYO), halka arzında 576 milyon dolar toplama hedefini aşmasının ardından borsadaki ilk gününde 9,2% yükseldi.

Shopify (SHOP) destekli Klaviyo’nun halka arzı, market teslimat şirketi Instacart (CART) ve 5,23 milyar dolarla yılın en büyük halka arzı olan yarı iletken tasarımcısı Arm Holdings’in (ARM) ardından geçtiğimiz hafta ABD’de gerçekleşen üçüncü büyük halka arz oldu. 

Klaviyo, Borsadaki İlk Gününde 9% Yükseldi

Her üç şirketin de açılış günü elde ettiği kazançlar, yatırımcıların ABD borsalarında yaklaşık iki yıldır yaşanan halka arz sıkıntısının ardından yeni halka açılan şirketlere para yatırmaya istekli olduklarını gösteriyor.

Şirket Arm ya da Instacart’tan daha az tanınıyor olsa da e-posta yazılım pazarlamacısı diğer işletmelere de satış yapıyor. Bu arada, Klaviyo’yu daha yakından tanımak istersen şu içeriğimize göz atabilirsin.

Klaviyo’nun hisseleri, halka arzda her biri 30 dolardan satıldıktan sonra dün 36,75 dolardan işlem görmeye başladı. Başlangıçta 32%’ye kadar yükselen hisse, New York’taki işlemlerini 32,76 dolardan kapatarak şirkete yaklaşık 8,3 milyar dolarlık bir piyasa değeri kazandırdı. Hisse opsiyonları ve kısıtlı hisse birimleri de dahil edildiğinde şirketin tam seyreltilmiş değeri 9,9 milyar dolar oldu. 

Klaviyo’nun açılış günündeki yükselişini sürdürüp sürdüremeyeceği yatırımcılar ve halka arz olmayı değerlendiren diğer şirketler tarafından yakından takip ediliyor. Alman ayakkabı üreticisi Birkenstock Holding ve Vietnam merkezli internet platformu VNG listelenmeye hazırlanırken, düzinelerce başka girişim de hisse piyasalarının toparlanmasını bekliyor.

Klaviyo’dan önce halka arz olan ve işlem gördüğü ilk günü 25% artışla kapatan Arm, şu anda halka arz fiyatının yalnızca 3,7% üzerinde işlem görüyor. Maplebear olarak kurulan Instacart, salı günkü ilk işleminde 12% değer kazandı ancak dün neredeyse 11% düşerek halka arz fiyatının 0,10 dolar altına geriledi.

Klaviyo, Borsadaki İlk Gününde 9% Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg