Borsa Haberleri

Klaviyo Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

September 20, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Klaviyo Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Klaviyo Kimdir?

2012 yılında kurulan Klaviyo, işletmelerin birinci taraf verilerini etkin bir şekilde yönetmelerini ve analiz etmelerini kolaylaştıran bir SaaS platformudur. Platform, şirketlerin birleşik veri içgörülerine dayalı kişiselleştirilmiş etkileşimler oluşturmasına olanak tanıyarak çeşitli dijital kanallardaki tüketici deneyimlerini geliştirmeyi amaçlıyor. Klaviyo çok sayıda üçüncü taraf uygulamayla entegre olarak tüketici verilerinin sorunsuz bir şekilde toplanması ve işlenmesi için merkezi bir çözüm sunar.

Şirket, fiyatlandırmanın aktif tüketici profillerinin sayısına ve müşterilerin gönderdiği e-posta ve SMS hacmine bağlı olduğu abonelik planları aracılığıyla gelir elde ediyor. Klaviyo’nun müşterisi olan işletmeler büyüdükçe daha fazla platform özelliğinden yararlanarak Klaviyo’nun gelirini artırıyor. Şirket, Haziran 2023 itibarıyla 130.000’i aşan müşteri tabanıyla öncelikli olarak perakende ve e-ticaret sektörlerini hedefliyor.

Klaviyo Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Halka Arz Detayları

Klaviyo halka arzında toplamda 19,2 milyon hisse tahmini 9,2 milyar dolar değerleme ile 30 dolarlık fiyattan halka arz oldu. Halka arzını takiben şirket 20 Eylül itibarıyla New York Borsası’nda “KVYO” kodu ile listelenecek. Böylece şirket; hisse satışını, önce 25-27 dolar olarak belirleyip sonra 27-29 dolara güncellediği fiyat aralığının da üzerinde fiyatlandırmış oldu.

Önemli bir nokta da BlackRock ve AllianceBernstein LP’nin halka arzdan toplam gelirin büyük bir kısmını oluşturacak şekilde her biri 100 milyon dolar değerinde hisse satın almayı kabul etmiş olması.

Klaviyo’nun halka arzı, fonlar için kesin bir kullanım belirtmeden sermaye artırmayı amaçlıyor; faiz getiren yükümlülüklere, yatırım sınıfı yatırımlara veya ABD hükümetinin yükümlülüklerine yapılan ilk yatırımlarla desteklenen, iş genişlemesi ve operasyonel ihtiyaçlara dayalı esnek tahsise izin veriyor. Yönetim, şirketin uzun vadeli büyüme ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığını yansıtacak şekilde, temettü ödemelerine ilişkin acil bir plan olmaksızın, net kârların kullanımında önemli ölçüde takdir yetkisini elinde tutmaktadır.

Klaviyo Ne Zaman Listelenecek?

Klaviyo’nun 20 Eylül itibarıyla New York Borsası’nda listelenmesi bekleniyor. Listelenmeyi takiben hissenin işlem görmeye başlamasıyla Midas uygulamasında “KVYO” kodu ile Klaviyo hisselerini bulabilirsin. Ancak bunun halka arza katılmak olmadığını ve Midas ile ABD’de halka arz olan bir şirketin halka arzına katılamayacağını özellikle belirtmek isterim.

Ürünler

Şirket, gelirini öncelikle abonelikler yoluyla elde ediyor ve müşterilerinin farklı ihtiyaçlarını karşılayan katmanlı planlar sunuyor. Başlangıçta perakende ve e-ticaret sektörlerine odaklanmanın ötesine geçen Klaviyo, eğitim ve sağlıklı yaşam gibi farklı sektörlerdeki fırsatları araştırıyor. Bu değişim, daha büyük işletmeleri çekme çabalarıyla birleştiğinde, gelir akışlarını çeşitlendirmeye yönelik daha geniş bir stratejiye işaret ediyor.

Klaviyo Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Yönetici Kadrosu

Andrew Bialecki ve Ed Hallen Klaviyo’yu kurdular ve her ikisi de şirketin önde gelenleri olmaya devam ediyor; burada Andrew Bialecki CEO ve Ed Hallen ise Baş Ürün Sorumlusu. Zengin bir teknoloji geçmişine sahip olan Bialecki, kuruluşundan bu yana şirketi besliyor ve iş konusundaki derin anlayışını ve bağlılığını güçlendiriyor. Hallen, mühendislik zekası ve iş öngörülerinin bir karışımıyla 2021’de şirkete yeniden katıldı.

Şirketin Finansal Görünümü

Büyüme

Klaviyo’nun yolculuğuna bakıldığında, özellikle 2022’de ve 2023’ün ilk yarısında etkileyici bir gelir artışı elde ettikleri açıkça görülüyor. Ancak, doğal ilerleme ve iş dinamiklerindeki değişiklikler nedeniyle bu tempoya ayak uydurmak zor olabilir. Pazar giderek doygunlaşıyor ve rekabet kızışıyor. 

Ek olarak, üçüncü taraf platformlara olan yoğun bağımlılıkları potansiyel bir zayıf nokta olabilir. Dolayısıyla, güçlü bir başlangıç ​​yapmış olsalar da önlerindeki yol o kadar da pürüzsüz olmayabilir ve başarılarını sürdürmek için akıllı stratejiler gerektirebilir.

Klaviyo Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

İşin Sürdürülebilirliği

Klaviyo’nun gelir artışı 2021 ile 2022 arasında 62,7% oldu. Ancak bu hızlı büyüme, doğal iş gelişmelerinden dolayı yavaşlayabilir. Ürünlerini geliştirerek, dünyanın daha fazla yerindeki insanlara ulaşarak ve muhtemelen fiyatlarını değiştirerek büyümeyi sürdürmeyi planlıyorlar. Geçmişteki büyümenin gelecekte de aynısını garanti etmediğini ve başarılarının yeni iş zorluklarını akıllıca ele almaya bağlı olacağını unutmamak önemlidir.

Kârlılık

2023’ün ilk yarısında Klaviyo’nun kârlılığında artış görüldü. Bu artış, esas olarak pazarlama harcamalarındaki düşüşe bağlandı; bu azalma, 2022’de gelirin 45,2%’sinden 38,7%’ye düştü. Şirket özellikle yıldan yıla brüt kâr marjını artırmayı başardı; bu da artan operasyonel verimlilik ve daha yüksek fiyatlandırmaya işaret ediyor. Ayrıca net kâr marjında ve faaliyet kâr marjında da negatiften 2023 itibarıyla pozitife dönen bir tablo mevcut.

Klaviyo Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Bu dönemdeki pozitif net kâr, daha önceki yıllarda yapılan yatırımlardan elde edilen kazanımların farkına varmaya başlayan, olgunlaşan bir iş modelini gösteren önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor.

Klaviyo Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Klaviyo Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Klaviyo Form S-1