Borsa Yorumları

Kısa Vadeli Hazine Tahvillerindeki Artıştan Faydalanan Hisseler

July 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Kısa Vadeli Hazine Tahvillerindeki Artıştan Faydalanan Hisseler

ABD Hazine tahvillerinde son 16 yılın en yüksek düzeyleri görüldü ve yatırımcılar da kısa vadeli tahvillerin estirdiği bu rüzgarlardan kârlı çıkabilecek bazı hisselere odaklanabilir. 

2 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi perşembe günü 5,07%’nin üzerine çıkarak Haziran 2007’den bu yana görülmeyen bir seviyeye ulaştı. Bu yükselişin arkasında da beklenenden çok daha güçlü gelen ADP istihdam verisi oldu.

Bu durum da bugün açıklanacak resmi istihdam verisinin de yüksek olabileceği ve FED’e faiz artırım döngüsünü yeniden başlatmak için neden vereceği endişelerini artırdı.

Bu endişelere paralel olarak dün piyasalar artan para maliyetine pek olumlu tepkiler vermedi ve hisselerde düşüş görüldü.

Ancak bu, hisse piyasalarının hala avantajlı olmadığı anlamına gelmiyor. Bu kapsamda, kısa vadeli oranların yükseldiği dönemlerde güçlenen hisseleri inceledik.

Aşağıda; 2 yıllık Hazine tahvili getirilerinin yükseldiği aylarda en az 2%’lik medyan kazanç elde eden, faizlerin yükseldiği aylarda hiçbir zaman 5%’ten fazla değer kaybetmeyen ve analistlerin 12 aylık ortalama hedef fiyatlarının 5%+ kazanç ima ettiği hisselere göz atabilirsin: 

  • Marathon Petroleum (MPC)
  • PG&E (PCG)
  • Allstate (ALL)
  • Arch Capital Group (ACGL)
  • Everest Re (RE)
  • Genuine Parts Company (GPC)

2,7% temettü ödeyen Marathon Petroleum, listenin başında yer alıyor.

Defansif hisselerden PG&E ikinci sırada yer alırken, yatırımcılar hisse için tipik olarak zorlu bir ortamda sığınak kapsamında kamu hizmetlerine bakıyor.

Analistlere göre, getiriler için başka bir kırılma dönemine doğru ilerliyorsak, genel piyasa ayakta kalabilir ancak bu isimler yatırımcılar için sağlam bir getiri sağlayabilir.

Kısa Vadeli Hazine Tahvillerindeki Artıştan Faydalanan Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC