Borsa Yorumları

Kilo Verme İlaçları, Enerji Hisselerini Güçlendirecek – Stifel

Kilo Verme İlaçları, Enerji Hisselerini Güçlendirecek – Stifel
Google News Icon Takip Et

Stifel analistleri, sağlık dünyasına yönelik gündemden düşmeyen kilo verme ilaçlarının daha fazla benimsenmesinin, bazı enerji içeceği üreticileri ve fitness odaklı perakendeciler için iyiye işaret olabileceğini düşünüyor.

Stifel’in hazırladığı tüketici anketlerine katılan kullanıcıların yaklaşık 15%’i, Novo Nordisk’in (NVO) GLP-1 ilacını kullanacağını söyledi. Kilo kaybı ilaçlarına yönelik yaygın bir coşku var ancak düzenleyici sıkıntılar, erişilebilirlik problemleri ve yüksek maliyet bu ilaçların yaygınlaşmasına engel teşkil ediyor.

Gerçekten de Stifel, 21%’lik bir kesimin, kanıtlanmış sonuçlar göstermesi, yaygın olarak bulunması ve özellikle kilo kaybı için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onay alması halinde ilaçla ilgileneceklerini söylediğini ortaya koydu. 

Wegovy, 2022’de kilo kaybı tedavisi için onaylanırken, Eli Lilly’nin (LLY) Zepbound’u da kısa süre önce aynı onayı kazanmıştı. 

Analist Mark Astrachan, şirketin 24 aylık bir süre zarfında ABD nüfusunun 16%’sının GLP-1 ilaçları alması halinde ABD’li tüketiciler tarafından tüketilen kalorilerde 4%’lük bir azalma olacağını tahmin ettiğini söyledi. 

Astrachan’ın varsayımı, tedavi görenlerin 25% daha az kategoriden besinler tüketmesine dayanıyor. Mide hormonlarını taklit eden ilaçlar, kişinin iştahını bastırarak çalışıyor.

🥤 Astrachan, bu değişen gıda ve sağlık alışkanlıklarının tüketici harcamalarını ve belirli perakendecilere bağlı stokları da etkileyebileceğini söyledi:

Perakendeciler için bu durumun mağaza içi harcamaları gıdadan genel ürün/konfeksiyon/sağlık kategorilerine kaydırabileceğini düşünüyoruz. Sektöre/kategoriye göre GLP-1 kullanımı en çok enerji içecekleri, uygun beslenme, giyim ve aktif yaşam tarzı beslenmesi için faydalı.

Analist, söz konusu yorumlarına bağlı olarak aşağıdaki isimlerin kilo kaybı ilaçlarına ilişkin güçlü talepten sağlam bir destek alabileceğine inanıyor:

  • Monster Beverage (MNST)
  • Celsius Holdings (CELH)
  • Bellring Brands (BRBR)
  • Simply Food Goods (SMPL)
  • Kontoor Brands (KTB)
  • Levi Strauss (LEVI)
  • Lululemon (LULU)
  • On Holding (ONON)
  • Skechers (SKX)
  • Dick’s Sporting Goods (DKS)

Astrachan, Stifel’in eylül ayından bu yana yapılan üç aylık anketlerin ortalamasına dayanan anketinin, GLP-1 ilaçları kullananların genel nüfusa kıyasla ayda en az bir kez enerji içeceği tüketme olasılığının 72% daha yüksek olduğunu gösterdiğini söyledi. 

Şirket, GLP-1 ilaçlarıyla ilgilenenlerin yarısının bu ilaçları almaya başlaması halinde, ABD’de enerji içeceği tüketiminin yaklaşık 2% oranında artabileceğini öngörüyor.

Astrachan, “GLP-1’in neden olduğu iştah kaybı enerjiye dönüştürülen kalori tüketimini azalttığı için bunun kafein ihtiyacını yansıttığını düşünüyoruz.” diyor. 

Analist, bunun Monster Beverage ve Celsius Holdings gibi hisseler için olumlu bir sinyal olduğunu söylerken, “uygun beslenmeye” odaklanan gıda markalarının da fayda sağlayabileceğini söyledi. Özellikle Atkins’in ana şirketi Simply Good Foods ve yüksek proteinli gıda ürünlerine odaklanan BellRing Brands şirketlerine işaret etti.

Giyimde GLP-1’in benimsenmesi, koşu ve yürüyüş ayakkabıları gibi aktif yaşam tarzı ayakkabılarına yönelik talebi de artırabilir. Astrachan, bu durumdan kazançlı çıkabilecek hisseler olarak Dick’s, Skechers ve On Holding’e işaret etti. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC