Borsa Yorumları

Kilo Kaybı Sektörü Çalkalanıyor: Hangi Hisseler için Fırsatlar Var?

May 28, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Kilo Kaybı Sektörü Çalkalanıyor: Hangi Hisseler için Fırsatlar Var?

Her şey her zaman istediğimiz gibi olmuyor: Yaygın inanışın aksine, Ozempic gibi GLP-1 ilaçları alan birçok kişi kilo veriyor ancak obez ve aşırı kilolu kalmaya devam ediyor.

Klinik çalışmalarda Novo Nordisk’in (NVO) obezite karşıtı ilacı Wegovy’nin hastaların vücut ağırlıklarının yaklaşık 10% ile 15%’ini kaybetmelerine yardımcı olduğunu, Eli Lilly’nin (LLY) Zepbound’unun ise yaklaşık 16% ile 23% oranında bir kayıpla sonuçlandığını hatırlayalım.

Bu da ciddi derecede obez hastaların ilacı kullanmada başarılı olabileceği ancak yine de kaybedecekleri büyük miktarda kiloları olduğu ve fazla kilolara eşlik eden uyku apnesi gibi durumlardan mustarip olmaya devam ettikleri anlamına geliyor.

Medikal cihaz şirketleri bu gözlemi yaparak Wegovy ve Zepbound’un obezite cerrahisi ve uyku apnesi tedavisi pazarını artıracağı iddialarını desteklemek için kullanıyor. Tek tek hastaların bu senaryolara uyacağına şüphe olmasa da bunun iğneyi hareket ettirecek kadar önemli bir eğilim olup olmadığını zaman gösterecek. 

⚡️ İlaç Şirketlerinin Ötesine Uzanıyor

Bu ortamda Mizuho Securities analisti Anthony Petrone obezite cerrahisi olarak bilinen bariatrik ameliyat trendlerini çok yakından izlediğini söyledi. Obezite karşıtı ilaçlardan kaynaklanan bir takip etkisi olması durumunda analist, bunun ilk olarak orada ortaya çıkmasını bekliyor. 

Eğer durum böyle olursa, bu trendin sadece Intuitive Surgical (ISRG) ve Medtronic (MDT) gibi obezite cerrahisine bağlı şirketlere değil, aynı zamanda hastanın uyurken hava yolunu açık tutmaya yardımcı olabilecek implante edilebilir bir cihaz üreten Inspire Medical Systems’a (INSP) da yardımcı olmasını bekliyor.

📌 Intuitive Surgical, obezite cerrahisinin yanı sıra diğer prosedürler için de kullanılabilen da Vinci 5 robotik sistemini üretiyor.

Şirket, 2024’ün ilk çeyreğinde obezite cerrahisi için yıldan yıla “yatay” bir büyüme gördüğünü ancak talebin dördüncü çeyreğe göre yavaşladığını söyledi. Şirket, bariatrik pazarın düşük ile orta onlu seviyelerde olduğunu söyledi. Yani başka bir deyişle, ameliyatlarda henüz bir artış yok.

Öte yandan Inspire Medical hisseleri, bir süredir baskı altında. Hisse, 2023’te değerinin 19,2%’sini kaybetti ve bu yılın başından beri 22% daha düştü. Bu baskının çoğu, yeni obezite karşıtı ilaçların pazar fırsatını azaltacağı korkusundan kaynaklandı.

Bu korku, nisan ayı ortasında Zepbound’un faz 3 denemesine ilişkin, ilacı alan uyku apnesi hastalarının kilo verdikçe uyku sırasında daha az nefes kesintisi yaşadıklarını gösteren verilerin ortaya çıkmasının ardından daha da yoğunlaştı. Eli Lilly, 21 Haziran’daki Amerikan Diyabet Derneği yıllık toplantısında çalışmanın daha ayrıntılı ayrıntılarını paylaşacak.

Bazıları bu etkinliğin medyada yaratacağı yankının, durumla ilgili farkındalığın artmasına ve daha fazla hastanın tedavi edilmesine yardımcı olmasını bekliyor.

🗣️ Inspire Medical CEO’su Tim Herbert CNBC’ye yaptığı açıklamada Wegovy ve Zepbound’un obezite ve uyku apnesi olan hastaların cihazlarını kullanmaya hak kazanacak kadar kilo vermelerine yardımcı olma olasılığı konusunda iyimser olduğunu söyledi:

Bu ikisi birlikte çalışarak GLP-1 veya Inspire’ın tek başına yapabileceğinden çok daha fazla hastaya yardımcı olabilir.

Çok fazla kilosu olan hastalar, hipoglossal siniri uyarmak ve uyku sırasında üst hava yolunu açık tutmak için vücuda implante edilen Inspire cihazı için iyi adaylar değil. Cihaza hak kazanmadan önce, hastaların genellikle bir CPAP makinesi ve oral bir cihazla tedaviyi denemiş ve başarısız olmuş olmaları gerekiyor. Daha sonra, uyku sırasında nefes almalarını ne tür bir kas çökmesinin engellediğini görmek için test edilirler. Ancak bu engelleri aştıktan sonra Inspire cihazını alabilirler.

Herbert’e göre, hastaların 35% ile 65%’i CPAP cihazını aldıktan bir yıl sonra kullanmıyor. Herbert, ABD’de her yıl yaklaşık 2 milyon kişinin CPAP reçetesi aldığını da sözlerine ekledi.

Yani teşhis konulan, CPAP cihazı verilen ve bundan faydalanamayan önemli sayıda hasta var. Alternatif bir tedavi bulmaları gerekiyor ve Inspire burada devreye giriyor.

✍️ Mizuho’dan Petrone, Inspire hisselerini “AL” olarak değerlendiriyor ve 250 dolarlık bir hedef fiyata sahip. Bu da hisselerin cuma günkü kapanışına göre 57%’lik bir artış ima ediyor. Inspire’ın ilk çeyrek sonuçlarını takiben hissede yaşanan 33%’lük düşüşün abartılı olduğunu söyleyen Petrone’un hedefinin 253,14 dolarlık konsensüs analist hedef fiyatıyla aşağı yukarı aynı doğrultuda. 

Kilo Kaybı Sektörü Çalkalanıyor: Hangi Hisseler için Fırsatlar Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC