Borsa Haberleri

Kilo Kaybı Savaşları: Eli Lilly’nin İlacı, Novo Nordisk’in İlacından Daha Etkili

November 28, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Kilo Kaybı Savaşları: Eli Lilly’nin İlacı, Novo Nordisk’in İlacından Daha Etkili

Obezite ve kilo kaybı tedavilerinde çığır açıcı bir atılım olarak değerlendirilen ilaç pazarında, diyabet ilacı Mounjaro’nun aşırı kilolu veya obez yetişkinlerde kilo kaybı için diğer bir popüler diyabet tedavisi olan Ozempic’ten daha etkili olduğu açıklandı.

Truveta Research tarafından yapılan çalışmada, Eli Lilly’nin (LLY) Mounjaro ilacını alan hastaların genel olarak vücut ağırlıklarının 5%, 10% ve 15%’ini kaybetme olasılığının önemli ölçüde daha yüksek olduğu görüldü. 

Mounjaro kullanan kişilerin, Novo Nordisk’in (NVO) Ozempic ilacını kullananlara kıyasla üç ay, altı ay ve bir yıl sonra vücut ağırlıklarında daha büyük azalmalar görüldü. 

Çok sayıda sağlık sisteminden hasta verilerini derleyen ve analiz eden araştırma sonuçları, kilo kaybı için onaylanan her iki ilaç ve benzer tedavilerin, hastaların zaman içinde istenmeyen kiloları vermelerine yardımcı olma becerileri nedeniyle ABD’de büyük bir talep görmesiyle ortaya çıktı. 

Mounjaro ve Ozempic sadece Tip 2 diyabet tedavisi için onay aldı ancak birçok kişi söz konusu ilaçları kilo vermek için etiket dışı olarak da kullanıyor. 

Kilo Kaybı Savaşları: Eli Lilly’nin İlacı, Novo Nordisk’in İlacından Daha Etkili

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC