Borsa Haberleri

Potansiyeli Yüksek Küçük Teknoloji Şirketleri!

Potansiyeli Yüksek Küçük Teknoloji Şirketleri!
Google News Icon Takip Et

Fed’in faiz artışlarıyla beraber büyük teknoloji şirketleri bu son birkaç aylık süreçte büyük kayıplar yaşadı. Peki böylesine bir dönemde sırtımızı teknoloji şirketlerine dönmeli miyiz? Dünyanın en büyük bankalarından Bank of America (BAC), büyük teknoloji şirketlerindense radarın altındaki bazı küçük teknoloji şirketlerinde hâlâ fırsatlar olduğuna inanıyor. Gelin o “küçük ama büyük fırsatlar sunan teknoloji şirketleri” hangileri birlikte öğrenelim!

Kilit noktalar:

  • Netflix (NFLX) ve Alphabet (GOOGL) gibi büyük teknoloji şirketlerinin hayal kırıklığı yaratan ilk çeyrek sonuçlarının ardından sektördeki gerginlik her ne kadar artsa da Bank of America analistleri bazı küçük ve orta ölçekli teknoloji hisse senetlerinin yatırımcılar için fırsat sunduğuna inanıyor. 
  • Her ne kadar bu küçük şirketler yatırımcılara şu an için fırsat sunsalar da analistler, yükselen enflasyon oranları, faiz baskısı ve daha birçok sebepten dolayı mevcut endişelerini koruyorlar. 
  • Ancak Jill Carey Hall liderliğindeki Bank of America analistleri, 3 Haziran’da sektörün “sınırlı” pozisyonlama riskine sahip olduğunu ve alım fırsatları sunduğunu belirtti.
  • Diğer taraftan analistler, küçük piyasa değerine sahip teknoloji hisselerinin hâlâ “genel olarak pahalı” olmasına rağmen, 1990’ların sonundaki teknoloji balonuna kıyasla daha ucuz ve kaliteli olduğunun altını çizdi. 
  • Bank of America’nın seçtiği teknoloji şirketleri sırasıyla şu şekilde: GitLab (GTLB), On Semiconductor (ON), Match (MTCH) ve DoorDash (DASH). (Eğer bu yazımızı Midas uygulamasından okuyorsan, bahsettiğimiz şirketlerin hepsine sayfanın en üstünden ulaşabilir, Hisse Detay sayfalarına giderek şirketleri inceleyebilirsin.)

💻 Radarın Altındaki Teknoloji Şirketleri 

İşte Bank of America’nın analistlerine göre radarın altında kalmış teknoloji şirketleri:

  • Bankanın analistleri, yazılım geliştirme, koruma ve çalıştırma hizmetlerini tek bir uygulamada sunan yazılım şirketi GitLab’ı, kurumsal yazılım alanında en yüksek potansiyele sahip şirket olarak gördüklerini ve şirketin hissesinin orta vadede 50%’den fazla büyüme potansiyeline sahip olduğuna inandıklarını söyledi. 

👉 (Not: Şirketin hisseleri dün 28% oranında yükseldi.)

  • Yarı iletken çip sektöründe yaşanan krizden sonra gelirlerinde büyük artış yaşayan ON Semiconductor, bankanın analistlerine göre güçlü geri dönüş potansiyeline sahip ve elektrikli araç sektöründeki gelişmelere göre “hiper-büyüme trendi”ne girebilir. Analistler bu gelişmelerden hareketle, şirketin hisselerinin 27%’den fazla büyüme potansiyeli olduğunu düşünüyor. 
  • Bankanın bu durgunluk dönemindeki diğer bir küçük teknoloji şirketi çevrimiçi flört servisi Match oldu. Analistler şirketin, güçlü marjları göz önüne alındığında gelirlerinin durgunluk dönemlerinde daha dayanıklı olabileceğine inanıyor. Bankaya göre şirketin hisseleri 104% yükselebilir. 
  • Bankanın Baş Analisti Hill son olarak, çevrimiçi yemek siparişi ve yemek dağıtım platformu DoorDash’a özel vurgu yaptı. Analiste göre, son dönemlerde pazar payını artıran şirket, enflasyon ve faiz oranı artışları gibi makro risklere karşı daha güçlü bir pozisyonda duruyor. Bu tezden hareketle Banka, DoorDash’in hisselerinin 54%’lük bir artış potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor. 

Eğer bu tarz içerikleri “Yatırımcı okumaya doyamaz!” dersen aşağıdaki içeriklere de bir göz atabilirsin!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı