Borsa Haberleri

Temettü Aristokratı Hisselere Tam Not!

June 7, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Temettü Aristokratı Hisselere Tam Not!

Piyasalarda oynaklık devam ederken yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri temettü aristokratlarına ünlü yatırım bankasından tam not geldi! İsviçreli Credit Suisse, son raporunda yatırımcılara istikrarlı getiriler sunabilecek bazı “temettü aristokratları”na özel yer ayırdı. 

Kilit noktalar:

  • Temettü aristokratları olarak adlandırılabilecek hisseler, genelde yatırımcısının temettü ödemelerini güven altına alan ve yüksek likiditeye sahip şirketler olarak sınıflandırılıyor.
  • Credit Suisse analistleri, değer hisselerinde “EŞİT AĞIRLIK” notuna inseler de temettü hisseleri üzerinde “YÜKSEK AĞIRLIK” notlarını sürdürdüler. Bu da analistlerin zor günlerde, özellikle ABD’de son 25 yılda hisse başına temettülerini istikrarlı bir şekilde artıran şirketleri tercih ettiğini gösteriyor. 
  • Analistlerin daha iyi performans gösterebileceğine inandığı bu hisseler, yatırımcılara hisse başına artan temettü geçmişiyle desteklenen sağlıklı temettü getirileri sunuyor.
  • Credit Suisse’in listesine giren temettü hisseleri sırasıyla şöyle: IBM, CVX, KO, CAT, EMR, SWK, NEE, CL, SYY ve MCD. (Eğer bu yazımızı Midas uygulamasından okuyorsan, bahsettiğimiz şirketlerin hepsine sayfanın en üstünden ulaşabilir, Hisse Detay sayfalarına giderek şirketleri inceleyebilirsin.)

📈 İstikrar Onların Doğasında Var: Temettü Aristokratları

İşte İsviçreli yatırım bankasının seçtiği temettü aristokratları:

  • International Business Machines (IBM)’in bu yıl 4,6% temettü verimi sağlaması bekleniyor. Paylaşılan bir rapora göre, IBM’in hibrit bulut ve yapay zeka teknolojisi, şirket için büyümenin ana itici güçleri olarak kabul ediliyor. Şirketin fiyat/kazanç oranının (F/K) 13,4 seviyesinde olması bekleniyor.
  • Chevron (CVX)’un 2022’de 3,4% temettü verimi sağlaması bekleniyor. Enerji şirketinin, Ukrayna-Rusya savaşı sebebiyle artan petrol fiyatlarından faydalanması da öngörülüyor. Şirketin fiyat/kazanç oranının (F/K) 11,2 seviyesinde olması bekleniyor.
  • Banka tarafından önerilen bir diğer hisse olan Coca-Cola (KO)‘nın ise 2,6% temettü verimi sağlaması bekleniyor. Raporlara göre, şirket daha yüksek enflasyonist maliyetlerle uğraştığı için hâlâ iyi bir fiyatlandırma gücüne sahip olduğu düşünülüyor. Şirketin fiyat/kazanç oranının (F/K) 26,00 seviyesinde olması bekleniyor.
  • Caterpillar (CAT)’ın 2022 için tahmin edilen 2,2%’lik bir temettü verimi var. Mayıs ayı raporlarına göre Caterpillar, şirketin toplam pazarını artırabilecek otonom makinelere büyük yatırımlar yapıyor. Şirketin fiyat/kazanç oranının (F/K) 15,6 seviyesinde olması bekleniyor.

Listede yer alan diğer hisse senetleri ise, Emerson Electric (EMR), Stanley Black & Decker (SWK), NextEra Energy (NEE), Colgate-Palmolive (CL), Sysco (SYY) ve McDonald’s (MCD) olarak karşımıza çıkıyor.

Temettü Aristokratı Hisselere Tam Not!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı