Yeni Halka Arzlar ve Halka Arz Takvimi

Kayseri Şeker Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

May 9, 2023 • 7 dakika okuma süresi
Kayseri Şeker Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Kayseri Şeker’in halka arz başvurusu 10 Mayıs 2023 tarihi itibarıyla başlıyor.

Bu yazımızda Kayseri Şeker’in halka arz özelliklerini, şirketi, yatırımlarını ve detaylarını inceleyeceğiz.

Heyecanla beklenen bir diğer büyük halka arzları; HDM Çelik Boru Halka Arz & Baydöner Halka Arz inceleme ve detay yazılarına linklerden ulaşabilirsiniz.

İçindekiler:

 • Kayseri Şeker Ne İş Yapar?
 • Kayseri Şeker Arz Fiyatı Ne Kadar?
 • Kayseri Şeker Ne Zaman Halka Arz Olacak?
 • Kayseri Şeker Borsa Kodu
 • Kayseri Şeker Halka Arz Büyüklüğü
 • Halka Açıklık Oranı Ne Kadar?
 • Kayseri Şeker Kimin?
 • Katılıma Göre Düşebilecek Pay Miktarları?
 • Kayseri Şeker Gelirlerinin Kullanım Yerleri
 • Halka Arz Dağıtım Metodu

Kayseri Şeker Ne İş Yapar?

Türkiye’nin en büyük çiftçi kooperatiflerden Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin uluslararası değere sahip markası Kayseri Şeker, 66 yıllık köklü geçmişi, on binlerce çiftçisi, binlerce çalışanı ile üretimin gücünü, üretenin güvenini oluşturuyor.

3 büyük fabrikası, AR-GE projeleri, doğa, iyi tarım ve kaliteli üretim esaslı sürdürülebilirlik politikaları, çiftçilerimize ve insan kaynağına verdiği değer, su ve enerji tasarrufuna yönelik üretim anlayışı, sıfır atık hedefi, sağlıklı ve güvenli gıda üretimi, sosyal sorumluluk bilinci ve inovatif uygulamaları ile Kayseri Şeker, dünyanın en büyük markalarıyla olan iş birlikleriyle şehirlerimize ve Türkiye’mize katma değer sağlıyor.

Yılda 3 milyonu aşkın şeker pancarı işleyen Kayseri Şeker, üretim ve vergi rekortmenleri ile birlikte istihdamda elde birincilikleri ve İSO 500 sıralamasında ilk 100’de yer alma başarıları ile tarımda ve tarıma dayalı endüstride rol model oluşturuyor, dünyanın birçok bölgesindeki üreticilere, kurulumdan işletmeye kadar 360 derece danışmanlık hizmetleri de veriyor.

Kayseri Şeker, sadece şeker pancarı üretiminde değil, tüm tarımsal ürünlerin coğrafi şartlara uygunluğu, tohum üretimi, verimlilik konularında yürüttüğü AR-GE çalışmaları ile tarımın geleceğini tasarlıyor.

Kayseri Şeker Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Kayseri Şeker Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Kayseri Şeker hissesi 16,27’den halka arz olacak.

Kayseri Şeker Ne Zaman Halka Arz Olacak?

Kayseri Şeker halka arz tarihi 10-11-12 Mayıs 2023 olarak açıklandı. Halka arz için talep toplama süresinin ise 3 gün olarak belirlendi.

Kayseri Şeker Sembolü Ne Olacak? Kayseri Şeker Borsa Kodu

Kayseri Şeker hissesinin sembolü “KAYSE” olacak.

Kayseri Şeker Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

Kayseri Şeker halka arzının büyüklüğü 1,7 milyar TL olarak açıklandı.

Kayseri Şeker Halka Açıklık Oranı Ne Kadar?

Kayseri Şeker’in halka arz açıklık oranı 15,01%’dir. Toplamda 107 milyon adet lot dağıtılacaktır.

Kayseri Şeker Kimin? Kayseri Şeker Ortaklık Yapısı

Kayseri Şeker şirketinin 4 ana ortağı bulunmaktadır. Şirket paylarının 58,60%’ı Kayseri Pancar Ekicileri, 11,07%’i Türkiye Varlık Fonu 5,90%’ı Alpullu Pancar Ekicileri Koorperatif’e ve 4,52%’si Pankobirlik’e aittir.

Kayseri Şeker Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Kayseri Şeker Katılıma Göre Düşebilecek Pay Miktarları?

Kayseri Enerji’nin payları “Bireysele Eşit Dağıtım” yöntemiyle yapılacak.

 • 1 milyon katılım olursa 68-69 lot (1120 TL)
 • 1,2 milyon katılım olursa 55-56 lot (896 TL)
 • 1,5 milyon katılırım olursa 45-46 lot (750 TL)
 • 1,7 milyon katılım olursa 39-40 lot (640 TL)
 • 2 milyon katılım olursa 34-35 lot (560 TL) düşecek.

Kayseri Şeker Finansal Gücü

Şirketin yıllık dönemlere göre gelirleri;

 • 2020 Yılı: 1,9 Milyar TL
 • 2021 Yılı: 2,8 Milyar TL
 • 2022 Yılı: 5,1 Milyar TL

Şirketin toplam satışları 30.04.2020 – 30.04.2021 – 30.04.2022 ile 31 Ekim 2021 ve 31 Ekim 2022 itibarıyla sırasıyla 1.9 milyar TL, 2.8 milyar TL, 5.1 milyar TL ile 795 milyon TL ve 1.2 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.

Hesap temel olarak şeker satışları, gübre ve tohum satışları, melas satışları, çuval satışları, tarım ürünleri satışları, süt satışları, küspe satışları, et satışları, kumaş satışları, petrol ürünleri satışları, enerji satışları, hurda satışları ile diğer satışlar kalemlerinden oluşmaktadır. 

Finansal tablo dönemleri itibarıyla bakıldığında şeker satışları toplam satışlardan 62,9-74,9% bandında pay ile en büyük satış kalemi olarak gerçekleşmiştir.

Söz konusu kalemden sonra en büyük ikinci satış kalemi ise ortalama 9,4% bandında pay alan gübre ve tohum satışları olmuştur. Melas ve küspe satışlarının toplam hasılat içinde aldığı pay yıllar itibarıyla çok değişmemekle beraber sırasıyla ortalama 6% ve 4% bandında gerçekleşmiştir. Süt satışlarının payı 30.04.2020 yıl sonu itibarıyla %1’in altında iken, canlı hayvan sayısındaki artışla beraber 31.10.2022 6 aylık dönem itibarıyla 2,5% bandına kadar yükselmiştir.

(Kaynak: Kayseri Şeker Halka Arz Onaylı İzahname)

Kayseri Şeker Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Kayseri Şeker Halka Arz Taahhüt ve Fiyat İstikrarı ve Hedefleri

 • 1 yıl boyunca ihraççı pay satışı yapılmayacak.
 • 6 ay boyunca ortaklar tarafından pay satışı yapılmayacak.
 • Herhangi bir satış, bedelli sermaye artırımı ve yeni halka arz yapılacağına dair açıklamalardan kaçınacak.
 • Brüt halka arz gelirinin 20% ile 30 gün fiyat istikrarı planlanacak.

Halka Arz Gelirleri Nerede Kullanılacak?

Şirket payların halka arzı ile şirketin sermaye yapısının yeni kaynak girişi güçlendirilmesi, şirket değerinin ortaya çıkması, bilinirlik ve tanınırlığının pekiştirilmesi ve şirketin kurumsal kimliğinin ön plana çıkarılması hedeflemektedir. Ek olarak, halka arzın getirdiği saygınlık ve tanınırlıkla beraber şirketin kurumsallığının artırılması hedeflenmektedir. Diğer yandan, yüksek finansman maliyetleri düşünüldüğünde, sermaye artırımı yoluyla halka arzdan elde edilecek gelir ile şirketin sermaye ve finansal yapısının güçlendirilmesi şirketin öncelikli hedefleridir.

Elde edilecek fonlar ile güçlendirilmiş olan sermaye yapısı ile şirket yeni yatırımlarını gerçekleştirmeyi, satın almalar yoluyla inorganik büyümeyi ve hammadde ihtiyacı daha düşük modernize edilmiş makinalar ile maliyetleri düşürerek kârlılığa katkı sağlamayı öngörmektedir.

Şirket seker ve yan sektörlerinde verimliliği artırmak, kısa ve orta vadede kârlılığını maksimize edecek yatırımlar yapmak hedefindedir. Diğer yandan, yıllar içerisinde itfa sürelerini tamamlamış makineleri, yeni ve otomasyonu yüksek makineler ile değiştirerek daha hızlı, daha kaliteli ve daha düşük maliyetli üretim sağlayarak, şeker sektöründe ve seker imalatında lider kuruluş olmayı amaçlamaktadır.

Bu hedefler doğrultusunda, sermaye artırımı yolu ile elde edilen fonun, ekonomik koşullar ve rasyonel kararlara dayanmak koşuluyla ve belirlenmiş olan yüzdesel aralıklara mümkün olduğu ölçüde bağlı kalınarak, aşağıdaki şekilde kullanılması öngörülmektedir:

Halka Arz Fonun Kullanım Yeri

 • 10-15% Ar-Ge faaliyetleri.
 • 55-60% İşletme sermayesi.
 • 15-20% Güneş enerjisi santrali yatırımı.
 • 20-25% Entegrasyon ve modernizasyon yatırımları.

Kayseri Şeker Halka Arz Oransal mı? Eşit mi Olacak?

Kayseri Şeker halka arz edilen payları bireysele eşit dağıtım olarak gerçekleşecektir.

📖 Sözlük

Halka arz nedir? Halka arz dağıtım şekilleri, fiyat istikrar politikaları nedir? diye merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan halka arz içeriğine ulaşabilirsin. 

Ayrıca Borsa İstanbul halka arz takvimi ve yeni halka arzlardan anında haberdar olmak istiyorsan linklere tıklayarak sayfamızı kaydedebilirsin!

Kayseri Şeker Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Onaylı İzahname