Borsa Yorumları

Kasım Ayında S&P 500’ün En Çok Kazandıran Hisseleri

Aralık 1, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Kasım Ayında S&P 500’ün En Çok Kazandıran Hisseleri

Wall Street’te şaşırtıcı derecede güçlü geçen yıl, 2024 yaklaştıkça daha da hız kazanıyor gibi görünüyor. 

S&P 500 kasım ayında yaklaşık 9% değer kazanarak Temmuz 2022’den bu yana en iyi ayını geçirdi. Aynı zamanda piyasa endeksi için üç aylık bir kayıp serisini de kırdı. 

Dow Jones da 2023 geneli için yeni bir zirveye ulaştı ve Ekim 2022’den bu yana en iyi ayı olan kasımda 8,8% değer kazandı.

🤔 Rallinin Sebebi Neydi?

Hisselerdeki ralli, tahvillerdeki toparlanmayla aynı zamana denk geldi. 10 yıllık Hazine tahvili getirisi ekim ayı sonunda kısa bir süreliğine 5%’in üzerine çıktı ancak o zamandan beri 4,4%’ün altına geriledi. 

Tahvil getirilerindeki söz konusu düşüş, yatırımcıların Fed’in faiz artırım döngüsünün sona erdiğinden daha emin bir hale gelmesiyle gerçekleşti. Merkez bankası, kasım ayına üst üste ikinci toplantıda da gösterge faiz oranını sabit bırakarak başladı. 

✍️ Oppenheimer stratejisti John Stoltzfus, “Temmuz sonunda başlayan düzeltmenin, piyasa katılımcılarının ‘daha uzun süre daha yüksek’ faiz oranları kavramını satın almaya başlamasının ardından başlatıldığını hatırlıyoruz. Ekim ayının sonundan bu yana başlayan ralli, Fed’in 2024 yılında dört kez faiz indirimine gideceği yönündeki beklentilerle hız kazanmış görünüyor.” yorumunu yapıyor.

Kasım ayındaki bir diğer önemli değişiklik de hisselerdeki güçlü performans oldu. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) teknoloji şirketlerinden oluşan ve “Muhteşem Yedi” olarak adlandırılan hisseler yılın büyük bir bölümünde piyasaya hakim oldu.

Ancak bu ay, S&P 500’de ilk 10’da bu isimlerden hiçbiri yer alamadı. Diğer isimler, ekonomi resesyondan kaçınabilirse kazanacak isimler başı çekti.

Tabii bu, büyük teknoloji isimlerinin zorlandığı anlamına gelmiyor. Apple (AAPL) ve Microsoft (MSFT) da dahil olmak üzere S&P 500’deki en büyük 10 hisseden beşi kasım ayında en az 10% yükseldi. Tesla (TSLA) hisseleri de 21%’in üzerinde değer kazandı. 

🚀 Kasım ayında S&P 500’deki rallinin öne çıkan hisselerine bir bakalım:

  • Insulet (PODD)
  • Expedia Group (EXPE)
  • Generac Holdings (GNRC)
  • Paramount Global (PARA)
  • DexCom (DXCM)
  • Gen Digital (GEN)
  • Carnival (CCL)
  • Gartner (IT)
  • DaVita (DVA)
  • Equifax (EFX)

BMO Wealth Management’ın baş yatırım yetkilisi Yung-Yu Ma, “Sadece büyük sermayeli şirketler değil, orta ve küçük sermayeli şirketler de geçtiğimiz ay iyi performans gösterdi. Bu da cesaret verici bir durum.” diyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti