Borsa Haberleri

Kardemir: Yenilenebilir Enerji Alanında Büyük Yatırımlara Başlayacağız

Mart 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Kardemir: Yenilenebilir Enerji Alanında Büyük Yatırımlara Başlayacağız

Kardemir (KRDMD) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demir, şirketin geleceğe dair yatırım hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu. Demir, katma değerli ürün gamını genişleteceklerini ifade ederek, “Şu anda bir yandan kapasiteyi artırırken bir yandan da nihai ürünlerde, ürünün cinsi, marketin istekleri ve katma değer açısından bir açılım yapmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yenilenebilir enerji alanında, güneş, rüzgar ve jeotermal enerjide büyük yatırımlara başlayacaklarını ifade eden Demir “Kendi üretim mekanizmamızı geliştirmek için de yatırımlar yapacağız. Bu yatırım verimliliğimizi etkileyecek” diye konuştu.

“Liman Yatırımı için A, B ve C Planlarımız Var”

Filyos Limanında açılım yapıldığında devreye gireceklerini söyleyen Demir, liman yakınında yerleşim veya faaliyetin gündemlerinde olduğunu belirtti. Demir şöyle devam etti:

“Limanın kendisi de gündemimizde. Çünkü lojistik sıkıntıları aşmadan ilave maliyetlere katlanma durumu var. Kardemir’in bağlı ortaklıklarının da belirli alanlarda yerleşim planları olacak. Ancak bölgeden çok uzaklaşmak niyetinde de değiliz. Limanda açılım yapıldığında devrede olmayı düşünüyoruz. Liman öncelikli konumuz. Oradan gözümüzü ayırmıyoruz. A, B ve C planlarımız mevcut

Yüksek Fırın Yatırımı

Demir, yeni yüksek fırın yatırımı hakkında da bilgiler vererek “Bu yatırımla 3,5 milyon tonun üzerine çıkacağız gibi görünüyor” ifadelerini kullandı. Demir, bu yatırımda yeni teknolojilerin kullanılacağını da sözlerine ekledi.

“Net Kâr ve FAVÖK Daha İyi Olacak”

Demir ayrıca net kâr ve FAVÖK marjlarında avantajları olduğunu ve bunun yıl içerisinde daha iyiye gideceğini ifade etti.

Demir, “Son aylarda iyi alımlar yakaladık. Düşük maliyetli çelik konstrüksiyon konusunda iddialıyız. Bu ürün için bakanlıkla ve inşaat şirketleriyle görüşüyoruz” dedi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT