Bültenler

Karanlık Günler Geri Mi Geldi?

August 29, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Karanlık Günler Geri Mi Geldi?

Borsa ve Yatırımcılar

Karanlık Günler Geri mi Geldi? Geçtiğimiz hafta konuşan Powell, yüksek faiz oranlarının ve düşük büyümenin enflasyonu düşüreceğini ancak bunun sonucunda tüketicilerin “acı çekeceğini” belirtmişti. Bu söylemin oluşturduğu endişe, geçtiğimiz haftayı negatif kapatmaya sebep olurken bu haftaya da satıcılı başlamamıza neden oluyor. Kaynak

Kolay mı Borsayı Yenmek? Akıntıya karşı yüzmek ne kadar zorsa, borsa düşerken yükselmek de bir o kadar zordur! Tabii bunu yapan babayiğit hisseler de hiç az değil. 

Senin için hazırladığımız “Borsayı Yenen Hisseler” listesini inceleyerek borsadan daha fazla yükselen ve borsa düşerken düşmek bir yana, yükselişini devam ettiren hisselere göz atabilirsin. Hemen İncele!

Karanlık Günler Geri Mi Geldi?

Beklentiler

75 Puan Masada… Powell’ın cuma günkü konuşmasının ardından yeni bir haftaya başlarken 21 Eylül toplantısında 75 baz puanlık bir artırım ihtimali 70%’e yükseldi. 50 baz puanlık artırım ihtimali ise 30%’a geriledi. 

Karanlık Günler Geri Mi Geldi?

Korku: Yeni haftaya yatırımcılar korku ile giriyor…

Jackson Hole toplantısında gerçekleşen Powell konuşmasının ardından nötr bölgesindeki piyasa duyarlığı yeniden “KORKU” bölgesine geriledi.

Karanlık Günler Geri Mi Geldi?

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların duygu durumunu gösterir. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Bu Hafta Neler Var?

ABD Ağustos Ayı Tüketici Güveni: Salı, 17.00

Beklenti: 97,5

 • Nasıl Okunmalı? Yüksek tüketici güveni, mutlu tüketici demektir. Mutlu tüketici ise daha fazla alışveriş yapar, ekonomi canlanır. Beklentilerin üzerinde gelen bir veri, borsalardaki resesyon endişelerine olumlu bir cevap olabilir.

ABD Ağustos Ayı ADP Tarım Dışı İstihdam: Çarşamba, 15.15

Beklenti: 288 Bin

 • Nasıl Okunmalı? Devletin açıklayacağı tarım dışı istihdam verisinden 2 gün önce yayınlanarak bu veriye yönelik bir beklenti oluşturur. Beklentilerin üzerinde gelmesi pozitif yorumlanabilir.

ABD Ağustos Ayı ISM İmalat Endeksi: Perşembe, 17.00

Beklenti: 52,0

 • Nasıl Okunmalı? Ülkenin ekonomik performansına yönelik en önemli verilerdendir. Ülke ekonomisinin üretim, işgücü ve ihracat gibi önemli alanlardaki performansını simgeler. Bu yüzden beklentilerin üzerinde gelen bir veri, doları güçlendirir. Özellikle resesyon endişeleri varken borsaya da pozitif yansıyabilir.

ABD Ağustos Ayı Tarım Dışı İstihdam: Cuma, 15.30

Beklenti: 285 Bin

 • Nasıl Okunmalı? Güçlü işgücü, güçlü ekonomi demektir. Bu yüzden beklentilerin üzerinde gelen bir veri, doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

Hisseler

Microsoft (MSFT): Microsoft mühendisleri ve TikTok’un ana şirketi Çin’in ByteDance’i, bilgi- işlem alanındaki gelişmelerden en iyi şekilde yararlanmak için sınır ötesi işbirliğinin anahtar olduğunu düşünüyor ve bu fikri ilerletmek için üzerlerine düşeni yapıyor. KubeRay adlı bir proje aracılığıyla, şirketlerin yapay zeka uygulamalarını daha verimli çalıştırmasına yardımcı olmayı amaçlayan yazılımlar üzerinde birlikte çalışıyorlar.

 • Bu hafta San Francisco’daki Ray Zirvesinde, ByteDance Yazılım Mühendisi Jiaxin Shan ve Microsoft Baş Yazılım Mühendisi Ali Kanso; veri bilimcileri, makine öğrenimi uzmanları ve diğer yazılımcılar Ray adlı açık kaynaklı yazılımları kullanarak büyük uygulamalar oluşturmakla ilgili konuştular. Kaynak

Netflix (NFLX): Bloomberg’in bildirdiğine göre Netflix, hizmetinin reklam destekli yeni bir sürümünü, müşteri dostu düşük reklam yüküyle (en azından ilk başta) ayda 7-9 dolar arasında fiyatlandırmayı planlıyor. Bu fiyat, reklamsız ayda 15,50 doların biraz altında olan standart paketinin neredeyse yarısı kadar.

 • Saat başına “reklam yükü” (şimdilik) saatte yaklaşık dört dakika olacak. Yani yayın ve kablolu televizyondan (saatte 10-20 dakikaya ulaşma eğiliminde olan) çok daha az ve reklam destekli rakiplerine göre ise daha fazla olacak. Rapora göre şirket, bazı programların öncesinde ve program esnasında reklam göstermeyi planlıyor. Kaynak

Moderna (MRNA) – Pfizer (PFE) – Biontech (BNTX): ABD’li ilaç ve biyoteknoloji firması Moderna, ilaç şirketi Pfizer ve Alman ortağı BioNTech’i patent ihlali yapmakla suçlayarak dava açtı.

 • Hırsız mı Var? Moderna, kendilerinin pandemi öncesinde geliştirdikleri mRNA teknolojisinin Pfizer ve Biontech tarafından kopyalandığını iddia etti ve Almanya ve ABD’de sunulan dava dilekçelerinde tazminat talep edildi.
 • Moderna’nın açıklamasında, Pfizer ve BioNTech’in iki ayrı fikri mülkiyet hakkı ihlali yaptığı belirtildi. Biri kendi bünyesindeki bilim insanlarının 2010’da geliştirmeye başladığı, 2015’te insanlarda kullanımı onaylanan ilk mRNA yapısı. İkincisi de corona virüsünün spike proteininin kodlanması.
 • Moderna’nın CEO’su Stephane Bancel açıklamada şu ifadeleri kullandı: ”Bu davaları, öncüsü olduğumuz mRNA teknolojisini korumak için açıyoruz. Geliştirmek için milyarlarca dolar yatırım yaptık ve pandemi öncesinde patent aldık.” Kaynak

Emtia ve Doğal Kaynaklar

“Şimdi Emtia Alın, Sonra Resesyondan Endişe Edersiniz.”: Goldman Sachs analistleri emtia fiyatlarındaki son düşüşün büyük bir alım fırsatı yarattığını belirterek yatırımcılarına “Şimdi emtia alın, sonra resesyondan endişe edersiniz.” tavsiyesinde bulundu.

 • Analistler, Avrupa dışında önümüzdeki 12 ayda resesyon riskinin “görece düşük” olduğunu düşünüyor. Analistler, emtiaların diğer varlık sınıflarına göre resesyonu daha fazla fiyatladığına dikkat çekerken buna karşın birçok emtiada arz sıkıntısı yaşandığını da vurguladı.
 • Goldman analistleri, emtialar arasından özellikle petrol ürünlerinin yükselişe öncülük edeceğini düşünüyor. Bloomberg Emtia Spot Endeksi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin damgasını vurduğu bu yılda 20% yükseliş yaşadı. Endeks haziran ayında rekor kırmıştı.
Karanlık Günler Geri Mi Geldi?
 • Altın: Altın, Powell’ın Jackson Hole’da şahin (agresif) açıklamaları ve gevşek para politikasının yakın zamanda başlamayacağına dair mesajlar vermesinin ardından son bir ayın en düşük seviyesine geriledi.
 • Powell “Tarih, para politikasında erken gevşemenin riskine dair uyarıyor.” yorumunu yaptı. Yüksek faiz oranları, faizsiz getirisi olan altın yatırımına olan ilgiyi azaltıyor dolayısıyla altın fiyatları aşağı yönlü hareket ediyor.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

 • Petrol: Petrol yatırımcıları, özellikle Powell’ın konuşmasının ardından, merkez bankalarının yükselen enflasyonla mücadele için bir süre daha yüksek faiz oranlarına devam edileceği mesajlarını aldı. Bu taraftaki mesajlar, resesyon ve dolayısıyla resesyon tüketime zarar verecek endişesi yaratsa da artan arz endişeleriyle birlikte petrol fiyatları yeni haftaya yükselişle girdi.

Vanir Global Markets Genel Müdürü James Whistler, “Şahin merkez bankalarının daha yüksek faiz oranlarını ve yumuşak bir ekonomik görünümü körüklemelerine rağmen, arz yönlü sorunların artması nedeniyle petrol yükselmeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı. 

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Karanlık Günler Geri Mi Geldi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı