Borsa Yorumları

Kamu Sektörü Hisseleri Yüksek Faizlere Karşı Ayakta Kalabilir – BofA

October 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Kamu Sektörü Hisseleri Yüksek Faizlere Karşı Ayakta Kalabilir – BofA

Bank of America’ya göre, temettü ödemeleriyle sevilen kamu hizmetleri sektörü günümüzün yüksek faiz ortamında baskı altında ancak sektörde birkaç mücevher öne çıkıyor.

✍️ FED, sıkı para politikası kampanyasını sürdürürken sektör 2023’te şimdiye kadar 16% değer kaybetti. Şirketler, artan faiz oranları nedeniyle daha yüksek finansman maliyetleriyle karşı karşıya kaldıkça sektörü daha zor zamanlar bekliyor olabilir.

Analist Julien Dumoulin-Smith “Birçok şirket 2024’e kadar daha da büyük finansman zorluklarıyla ve maliyet yapısında kalıcı enflasyonla karşı karşıya. 2% veya daha düşük faiz oranlarında vadesi yaklaşan veya yakın zamanda vadesi dolan ve 5% veya 6%’nın üzerinde refinansman gerektiren birçok şirket var.” diyor. 

👀 Ancak Bank of America, kamu hizmetlerinin şu anda özellikle cazip olmadığını belirtse bile sektörde birkaç fırsat var olduğu gerçeğini kabul ediyor.

Bu kapsamda Consolidated Edison (ED) bankanın favorileri yer alıyor. Bank of America şirketin 2024 ve 2025 bilançoları için konsensüs tahminleri kapsamında yukarı yönlü bir potansiyele sahip olduğunu söylüyor ve hisseyi “bugün bilanço görünürlüğü ile en iyi konumlandırılanlardan biri” olarak tanımlıyor. 3,7% temettü ödeyen hisse, 2023 yılında 8% değer kaybetti.

Bankanın radarındaki diğer iki hisse olan PG&E (PCG) ve PPL (PPL), düzenleyici meseleleriyle karşı karşıya. Ancak her ikisi de Bank of America tarafından en iyi alım fırsatları olarak değerlendiriliyor.

PPL’nin iki iştiraki, kömürle çalışan elektrik üretim ünitelerinden bazılarının faaliyetini sonlandırmak için düzenleyici onay talep etti. Buna karşılık şirket, iki doğal gaz santrali, güneş enerjisi üretimi ve batarya depolama ekleyecek. Kentucky Kamu Hizmeti Komisyonu’nun bu talebe ilişkin 6 Kasım’a kadar bir karar vermesi bekleniyor.

PPL 4% temettü ödüyor ve hisseleri 2023 yılında yaklaşık 18% değer kaybetti.

🎯 Dumoulin-Smith, “Kentucky’deki üretim dönüşümünde uzun bir yılın ardından nihayet düzenleyici netliğe kavuşacak olan PPL hisselerinin ‘AL’ notunu koruyoruz. Bu hisse, mevcut seviyelerden 2024’e kadar önemli bir kamu hizmeti seçimi olmaya devam ediyor. PPL, favori değer hissemiz.” diyor. 

Kamu Sektörü Hisseleri Yüksek Faizlere Karşı Ayakta Kalabilir - BofA

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC