BIST Şirket Haberleri

Kaleseramik (KLSER) 2. Çeyrekte Net Satışlarını 3,5 Milyar TL’ye Yükseltti

August 23, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Kaleseramik (KLSER) 2. Çeyrekte Net Satışlarını 3,5 Milyar TL’ye Yükseltti

Türkiye’nin seramik sektöründeki lider firması Kaleseramik, başarılı bir halk arz sürecinin ardından 27 Temmuz 2023’te Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Şirketin bu önemli adımı, yurt içi satışların pozitif katkısıyla birleşerek 2023 yılının ilk dönemini finansal açıdan başarıyla tamamlamasını sağladı.

Net Dönem Kârında Büyük Artış 📈

Kaleseramik, 2023 yılının ilk yarısında net dönem kârını bir önceki yıla göre 33% oranında artırarak 554 milyon TL’ye ulaştı. Şirket 2022’nin ilk yarısında net dönem kârını 416 milyon TL olarak açıklamıştı. 

Kaleseramik (KLSER) 2. Çeyrekte Net Satışlarını 3,5 Milyar TL’ye Yükseltti

Yurt İçi Satışlarda Göz Kamaştıran Performans 🚀

Kaleseramik, yurt içi satışlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre 45% artışla sürdürdü. Bu başarının yanı sıra, yılın ilk yarısındaki net satışlarında da 28,7%’lik bir artış gözlemledik. Bu dönemde net satışlar 3,5 milyar TL olarak gerçekleşti.

“Seramiğin Geleceğine Yaptığımız Yatırımlarla Çok Daha Güçlüyüz.”🎯

Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş da yılın ilk yarısındaki performanslarının yeni yolculuklarının ilk adımı olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Bu yılki Seramik Bayramı’nda, şirketimiz adına iki bayramı bir arada yaşadık. Halk arz, Cumhuriyetimizin 100. yılında yeni başarılara imza atmak adına çıktığımız yeni yolculuğumuzun ilk adımıydı. Yatırımcılarımızın büyük ilgisiyle karşılaştığımız bu başarılı sürecin ardından şimdi Kaleseramik’i daha büyük hedeflere taşıyacak yatırımlara odaklanmış durumdayız. Halk arz gelirimizin 80%’i ile yurt içinde ve yurt dışında yatırımlar yapmayı hedefliyoruz. Önceliğimiz ise mevcut büyüme hedeflerimizin devamlılığını sağlayacak yatırımlarımızın yanı sıra sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu gibi alanlardaki yatırımlar olacak. Özellikle sektör liderliğimizi daha da pekiştirmek adına yıl içerisinde yurt içinde 1 milyar 282 milyon TL’lik yatırım planlıyoruz.

Kaleseramik (KLSER) 2. Çeyrekte Net Satışlarını 3,5 Milyar TL’ye Yükseltti

Bu yatırımlarımızdan biri olan Çanakkale’nin Çan ilçesindeki 3’üncü Kalesinterflex Üretim Hattımızı da geçtiğimiz ay hizmete aldık. 34 milyon avroluk yatırımla, bir yılda tamamladığımız bu hattımız ile global marka yolculuğumuzu çok daha güçlü bir şekilde sürdürüyoruz. Yılda yaklaşık 1,5 milyon metrekare kapasitesiyle üretim yapacak olan yeni hattımızda; en büyük ebat olan 160×320 cm ölçülerinde ve 6, 10, 12 ve 20 mm kalınlıkta üretim yapıyoruz. Burada yaptığımız üretimin 70%’ini ise ihraç etmeyi hedefliyoruz. Bugüne kadar geliştirilmiş yeni üretim teknolojilerinin hemen hemen tamamını bünyesinde barındıran yeni üretim hattımız; standart üretime göre birim ürün başına 42% daha az karbon emisyonu salınımı ile çalışıyor. Seramiğin geleceğine yaptığımız bu yeni yatırımın hem küresel pazarlardaki gücümüze güç katacağına hem de sürdürülebilirlik hedeflerimize önemli bir destek sağlayacağına inanıyoruz.

Bu yeni dönemimizde bünyemizde bulunan Çanakkale Seramik, Kalebodur, Kalesinterflex, Kale Banyo, Edilcuoghi Edilgres ve T-One gibi güçlü markalarımızla küresel pazardaki etkinliğimizi daha da artırmayı ve yatırımcılarımızla birlikte yeni başarılara imza atmayı hedefliyoruz.”

Kaleseramik (KLSER) 2. Çeyrekte Net Satışlarını 3,5 Milyar TL’ye Yükseltti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP